Devlet Desteklerini Güçlendiren Kadınlar!

Hem Anne Hem Üreten Kadın Olarak Hibe İle Desteklendiler

Kadın girişimcilere devlet destekleri devam ediyor. Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı desteği sayesinde Güneydoğu Anadolu bölgesinden Mardin, Diyarbakır, Kilis, Şanlıurfa’da il tarım ve orman müdürlükleri tarafından sürdürülen ‘Tarımda Kadın Girişimcilerinin Güçlendirilmesi’ programının bölgesel proje pazarı ve sertifika töreni Mardin’de bir otelde yapıldı. 96 kadın girişimcinin katılım gösterdiği törende kadınlar sertifika ve plaketlerini kundakta ve kucaklarındaki çocukları ile birlikte aldı. Kadınlar tarım alanında ürettikleri projeler ile İŞKUR, KOSGEB, kalkınma ajansları desteklerinden faydalanarak hem ülke hem de ev ekonomisine destek olmak üzere sertifikalarını alıp üretim yapmaya başladılar.

İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başlayan programa kadın girişimcilerin yanı sıra Mardin Valisi Mustafa Yaman, Bakanlığın Eğitim Yayım ve Yayınlar Tanıtım Daire Başkanı Sürur Kır, tarım il müdürleri, İŞKUR, KOSKEP, Mardin Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Alaattin Aydın ve çok sayıda davetli katılım gösterdi. Programda açılış konuşmasını yapan kadın Girişimci Şibel Daş, proje ile kadınların devletin sunduğu hibeler sayesinde aile ve topluma katkı sağladıklarını belirtti. Kadınların güçleneceğini söyleyerek Tarım ve Orman Bakanlığına ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a destekleri için teşekkür etti.

Tarım İl Müdürü Özkan Önen, bu tarz eğitimlerin yaygınlaştırılmasının kırsal kesimde tarım ve hayvancılığın her alanında etkin rol alan kadınların yapmakta oldukları işlerle ilgili fikirlerinin projeye dönüşmesinde işlerin daha profesyonel yapmalarına, böylelikle tarımsal üretimde verim ve kalite artışına katkı sağlayacaklarını ifade etti. Programda konuşma yapan Bakanlığın Eğitim Yayım ve Yayınlar Tanıtım Daire Başkanı Sürur Kır, tarımın toprak ananın en güzel, en nazlı bebeği olduğunu söyleyerek, “Bu bebek gece gündüz, yaz kış demeden, emek ister, fedakârlık ister, sabır ister, sevgi ister, ilgi ister, ister de ister. Bakanlığımız tarafından 81 ilde kırsal alanda yaşayan kadınlara yönelik ekonomik yönden güçlendirici ve sosyal yönden geliştirici eğitim hizmetleri sunulmakta. Geçici proje ve programlarla destek verilmektedir, yürütülen bu çalışmalarda girişimcinin ve istihdamın kalkınması esasına dayanmaktadır. 2003 yılından bu güne kadar kırsalda kadına yönelik farklı tarımsal konularda 190 bin faaliyette 2 milyondan fazla kadın çiftçiye eğitim sağlanmıştır. Bakanlığımız 2015 yılından itibaren tarımda kadın girişimciliğini güçlendirmesi programını başlatmıştır. Programda kadınlara KOSGEB-İŞKUR iş birliğiyle girişimcilik eğitimi verildi” açıklamasında bulundu.

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman programda kadın girişimcilere çalışmalarında başarı dileklerini sunarak Mezopotamya Ovasının toprak verimliliğine işaret etti. Vali Yaman projede birinci olan kadınlara ödüllerini takdim etti. Sertifika ve ödül törenin ardından girişimci kadınların projelerinin açılışı gerçekleştirilerek üreten kadınların projeleri hakkında protokol üyeleri ve katılımcılar bilgilendirildi. Devlet desteği sayesinde üreten kadınların kundaktaki bebekleri, çocukları ile sertifika programına gelmeleri dikkat çekti. Şanlıurfa’dan projeye katılan ve ödüle layık görülen Fahriye Doğan “Ayrıl da gel atım” projesi ile dereceye girerek hayallerini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını ve atı ile İstanbul’da gazi yarışlarına katılmayı hedeflediğini söyledi.

Bal üretimi ile Mardin’in Savur ilçesinde kendi markasını kurmak için çalıştığını belirten, Suzan Akgül projeye başladığında bebeğinin karnında, şimdi kucağında bir aylık bebeği ile kısa bir aranın ardından kendi markasını oluşturmak için çalışmalarını sürdüreceğini ifade etti. Proje kapsamında dereceye giren kadınlardan birincilik almaya hak kazananlar Türkiye finallerinde yarışacak. Birinci olan proje ödüllendirilecek.

0850-811 2 444
http://www.kobi-line.com.tr

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: