Genç Girişimcilere Prim ve Vergi Teşviki!

Vergi Muafiyetinden Kimler Faydalanabilir?

1 Haziran’dan sonra kendi işini kuran 18-29 yaş arasındaki genç girişimciler bir yıl boyunca sosyal güvenlik primi ödemesi yapmayacak. Ayrıca 75 bin TL’ye kadar olan kazançları da 3 yıl süreyle vergiden muaf tutulacaklar.

Kendi işini kuran genç girişimcilere, iki yıldır vergi muafiyeti uygulanıyordu. Bu yıl vergi muafiyetine prim teşviki de eklendi. Gelir Vergisi Kanunu’nun, vergi muafiyetinden, ilk defa gelir vergisi mükellefi ile ve mükellef olduğu tarihte 29 yaşını doldurmayanlar faydalanıyor. Genç girişimciler, faaliyete geçen kazanımlar ile beraber gelir elde etmek için 75 bin liraya kadar olan gelir vergisinden muaf tutuluyor. Vergiler ödeneği, 75 bin lira tutarındaki kazanç için toplam 17 bin 130 lira tutarındaki karşılığı rakam girişimcinin cebinde kalıyor. Genç girişimciler, 75 bin liralık kazançları için ilk yıl bu tutarda vergiden kurtulmuş olacak. Sonraki iki yıl boyunca da bu tutara yakın vergi ödemeyecekler.

Teşvikle Birlikte 25000 TL Para Girişimcinin Cebinde Kalıyor!

1 Haziran 2018 sonrası faaliyete başlayan genç girişimciler, asgari fiyatlandırma için tüm prim ve aidatlar hazine tarafından karşılanacak. Bu da 2018 yıllık rakamlarla aylık 700,17 lira, yıllık olarak da 8 bin 402 lira teşvik anlamına geliyor. İlk yıl toplam 25 bin 532 lira avantaj sağlayacak. İzleyen iki yılda ise 2018 rakamlarıyla 17 bin 130’ar lira vergi muafiyetinden faydalanacaklar. 18-29 Yaş Arasındaki Genç Girişimciler Bir Yıl Boyunca SGK Primi ödemeyecek ve vergiden muaf tutulacak. 1 Haziran’dan sonra kendi işini kuran 18-29 yaş arasındaki genç girişimciler bir yıl boyunca sosyal güvenlik primi ödemeyecek. Ayrıca 75 bin TL’ye kadar olan kazançları da 3 yıl süreyle vergiden muaf olacak. Kendi işini kuran genç girişimcilere, iki yıldır vergi muafiyeti uygulanıyordu. Bu yıl vergi muafiyetine prim teşviki de eklendi.

Genç girişimciler yanlarında çırak, kalfa veya yardımcı işçi çalıştırılabilir. Gençlerin prim önleminden faydalanabilmeleri için tüm ortakların ayrı ayrı teşvik şartlarını taşımaları şart. Buradaki tüm ortakların 18-29 yaş aralığında olması zorunlu. 3 ortaklı bir şirkette ortak kişilerden 30 kişi, diğer ortaklar da teşvikten yararlanamayacak.

Şirket Devralanlar da Yararlanabilecek

Faaliyeti durdurulan veya faaliyetine devam eden bir işletmeyi ya da mesleki faaliyeti devralan genç girişimciler de teşvik alabilecek. Ancak, eş veya üçüncü dereceye kadar kan veya kayın hısımlardan devralanlara teşvik verilmeyecek. Üçüncü dereceden akrabalar, kendisinin veya eşinin yeğenleri, dayısı, amcası, halası ve teyzesinden oluşuyor. Buna göre, 18-29 yaş arası gençler de alabilecek.

0850 811 2 444
www.kobi-line.com.tr

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: