Hibe mi? Teşvik mi? Kredi mi?

Hangisi Daha Avantajlı?

Girişimciler iş dünyasına yeni iş fikirleri ile adım atmak isterken öz sermayesinin ne kadar olduğunu, birikimini, yetkinliğini ve bu elindeki parasının iş yeri açmak için uygun olup olmadığını yani finansal durumunu iyi bilmelidir. Analizler sonucunda girişimcinin sermayesi, üzerinde çalıştığı işi ve açmak istediği işletmesi için yetersiz kalıyor ise bu durumda çoğu girişimci direk kredi almak için çeşitli bankalara başvurmaktadır.

Devlet aslında yeni girişimcileri teşviklendirmek amaçlı, kurduğu iş hayalinin ilk aşamada son bulmaması için hibe destekleri vermektedir. Hibe, yeni iş yeri açacak olan kişilere geri ödemesiz olacak şekilde tahsis edilmektedir.

Bir firmanın Kamu programı tarafından onaylanan bir Ar-Ge projesi olduğunda firmanın ölçeğine, destek alınan Kamu programına göre farklı olanlarda nakit bütçe desteği sağlanmaktadır. Destek miktarı ilk aşamada 70 bin TL olmakta ve ilerleyen süreçlerde de kişi ileri girişimcilik desteği olarak 550 bin TL’ye kadar hibe desteği alabilmektedir. Özellikle genç girişimci kategorisinde yer alan ve kadın girişimcilere bu konu da tanınan ayrıcalıklar oldukça fazladır.

Söz konusu olan nakit bütçe desteği hibe olarak adlandırılmaktadır. Bu sayede gerçekleştirilen bir Ar-Ge projesi için yönetilmesi gereken risk Kamu ve firma tarafından belirli oranlarda paylaşılmaktadır. Örneğin küçük ve orta ölçekte ki bir firmanın TÜBİTAK projesi kabul edildiği zaman proje bütçesinin %75’i TÜBİTAK tarafından %25’i firma tarafından karşılanmaktadır. Buradaki %75’lik olan TÜBİTAK tarafından sağlanan hibe belirli aralıklarla yapılan raporlamalar sonucunda firmanın hesabına nakit olarak yatırılmaktadır.

Hibe ve kredi kavramı genellikle sıklıkla bireyler tarafından karıştırılan bir durumdur. Hibe kavramında bahsettiğimiz gibi alınan tutar tekrar kuruma ödenmemektedir. Fakat kredi ise bankalar tarafından ihtiyaca göre verilen para miktarlarıdır. Bu alınan tutarlar kişi tarafından tekrar faizi ile birlikte bankaya geri ödenmektedir. Hibe ve kredi aynı şeyler değildir. En ayırt edici noktaları ise biri geri ödemesiz diğeri ise geri ödemelidir. Kısacası hibe daha avantajlıdır.

Devlet tarafından verilen ve her işletmenin, girişimcinin hakkı olan bu hibelerden sizler de faydalanabilirsiniz. Öncelikle başvurunuzu yaparak süreçleri atlamadan eksiksiz tamamlayarak akabinde bir de kuruma sunulacak olan projeyi uygunluğu tam olacak şekilde yazarak bu hibe desteğinden yararlanabilirsiniz. KOBİ’lere, girişimcilere yardımcı olarak hibe almaları için uzman danışmanlarımızın yazmış olduğu projeler ile sizlere online danışmanlık hizmeti vererek, doğru planlanmış bir iş planı doğrultusunda hibeden yararlanma şansınız olmaktadır.

Hibe, teşvik ve desteklere başvurmadan önce Kobi-Line uzman danışmanlarına danışmanızı öneririz.

www.kobi-line.com.tr
0212-9120262

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: