Kütahya’da 2 Önemli Projeye Destek Verilecek

Kütahya’da, Zafer Kalkınma Ajansı’nın (ZEKA) 2 önemli projeye finansman desteği sağlayacağı bildirildi. Kütahya Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nün ‘Bina Deprem Risk Tespiti’ projelerine destek verileceği ifade edildi.

Kütahya’da, Zafer Kalkınma Ajansı’nın (ZEKA) 2 önemli projeye finansman desteği sağlayacağı bildirildi.

ZEKA’dan yapılan yazılı açıklamada, Kütahya Belediyesi’nin ‘Biyolojik Zenginliğin Yaşatılması ve Bu Zenginliğin Yerel-Ulusal Kalkınmaya Yansıtılması’ ile Kütahya Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nün ‘Bina Deprem Risk Tespiti’ projelerine destek verileceği ifade edildi.

Açıklamada, “Tıbbi bitkiler alanında önemli Ar-Ge çalışmaları olan Hekim Sinan Tıbbi Bitkiler Araştırma Merkezi, söz konusu rapor ile alternatif gelir potansiyeli olan tıbbi ve aromatik bitkilerin endüstriyel ürün haline dönüştürülmesi noktasında önemli bir fizibilite çalışması gerçekleştirmiş oldu. Rapor, Kütahya ilinin biyo-çeşitliliğinden hareketle tıbbı bitkilerin gıda, kozmetik, ilaç gibi farklı sektörlerde endüstriyel hale dönüştürülmesi için yol gösterici bir nitelikte hazırlandı.

Yalnızca Kütahya ile sınırlı kalmayıp tüm ülkemizdeki biyo-çeşitliliğe hitap eden raporda özellikle ekinezya, dağ çayı, kekik, sarı kantaron, tıbbi nane, tıbbi adaçayı, oğulotu, lavanta, mürver, Meryem Ana dikeni gibi bitkilere odaklanıldı. Kütahya Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, finansmanı Zafer Kalkınma Ajansı tarafından karşılanan proje kapsamında mevcut ‘Bina Deprem Risk Tespiti’ ara yüz yazılımını geliştirerek, bazı pilot bölge uygulamalarında bulundu. Geliştirilen ara yüz ile uzaktan algılama yöntemi kullanılarak pilot bölgedeki farklı mahallelerde, farklı bina türüne dönük 105 binanın bina deprem risk tespiti gerçekleştirildi. Kullanılan örneklemdeki binaların risk durumlarına göre kategorize edildi. Söz konusu yazılım ile gelecek dönemlerde risk tespit ve önlem çalışmalarının daha etkin yapılması amaçlanıyor” denildi.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: