200 Kişi Daha Eğitim Sertifikalarına Kavuştu

İŞKUR Aydın İl Müdürlüğü ile KOSGEB’in ortak düzenlediği girişimcilik kursunu başarı ile tamamlayan 200 kursiyer düzenlenen törenle sertifikalarını aldı. Aydın Ticaret Borsası’nda düzenlenen törende sertifika alan 56 yaşındaki Zeynep Çelik, bir yandan aldığı belgeye sevinirken, diğer yandan işletmesine ruhsat verilmemesine dert yanarak törene katılan protokol üyelerinden yardım istedi.

Törene, Aydın vali Yardımcısı Celal Ulusoy, AK Parti Aydın Milletvekili Erdem, Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hulisi Akşit, Aydın belediye Başkan Yardımcısı Sümran Ünal, AYTO Başkanı Hakkı Dokuzlu, Aydın Ticaret Borsası Meclis Başkanı Aydın Akyüzlü, Aydın Ticaret Borsası Başkanı Adnan Bosnalı, Türkiye İŞKUR Genel Müdürlüğü İstatistik Dairesi başkanı Abdullatif Gökdere protokol, davetliler belge almaya hak kazanan kursiyerler katıldı.

Kursu tamamlayıp prosedürleri yerine getirenlere 70 bin lira geri ödemeli destek verileceğini belirten KOSGEB Müdürü Turgut Gözen, 2012 yılında 490 kişiye verilen girişimcilik eğitiminin 2013 yılında bin kişiyi geçeceğini belirtti.

Aydın’da işsizlik sorunu kadar işçi sorunu olduğunu belirten İŞKUR Aydın İl Müdürü Rahmi Terzi, “Yüzlerce iş arayan geldiği gibi yüzlerce de işçi arayan geliyor. Ancak tek sorun meslek sahibi eleman. Ne iş olsa yaparım dönemi bitti. İşsizlerin çok olduğunu söylediğimiz bir dönemde, pek çok sanayici yeterli işçi bulamadığı için kapasitesinin altında çalıştığı da bir gerçek. 2013 yılında 1750 kişiye 29 alanda meslek edindirme kursu düzenliyoruz. 2013 yılında ilde 2 bin kişinin üzerinde kişiye meslek öğretip iş bulduracağız” dedi.

Kursa katılıp belge almaya hak kazanan 56 yaşındaki 4 çocuk, 8 torun sahibi Zeynep Çelik, mesleği ve girişimcilik ruhundaki başarısını törene katılanlarla paylaştı. Kendi ürettiği maya ile yoğurduğu hamurla yaptığı ekmeklerin çok beğenildiğini ve bu sayede girişimci olduğunu belirten Zeynep Çelik, bir yandan övülürken diğer yandan kendisine ruhsat verilmediğini belirtip törene katılan yetkililerden yardım istedi.

Türkiye Güven Ve İstikrar Adası Haline Gelmiştir

Törende yaptığı konuşmada girişimcilik eğitimi alıp iş hayatına atılan gençlere tebrik eden AK parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, Türkiye’nin güven ve istikrar adası haline geldiğini belirterek hükümet olarak değişimi görüp değişime yön verip ayak uydurduklarını söyledi. Türk Milletinin girişimci bir ruha sahip olduğunu belirten Erdem, “Girişimcilik ruhunun önündeki engeller,

hür düşüncenin önündeki engellerdir. Hedefimiz hür düşünce ile dünyada bir numara olmak. İşsizlik dünyanın olduğu gibi Türkiye’nin de bir sorunu, ancak ekonomik göstergeler iyi giderse bir ülkede işsizlik düşüyor. 2002’de yüzde 10 olan işsizlik bugün yüzde 9’a geriledi. Tabi bu gerileme ile birlikte biz genç bir nüfusa sahibiz. Her yıl yaklaşık 700 bin gencimiz yetişip ‘iş’ diyor. 10 yılda hesap edersek yaklaşık 7 milyon gencimiz iş hayatına atılmış. İstikrar güvenli bir yönetim varsa oluşur. Özel sektörün önünü açmaya gayret ediyoruz. Eskiden sağlık karneleri vardı, kaldırdık. Tapu daireleri sıkıntılıydı, şimdi cebinize mesaj geliyor. Demek ki at sahibine göre kişniyor. Türkiye daha da güzel günlere kavuşacak” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından kursiyerlere belgeleri protokol üyeleri tarafından verildi.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: