KOSGEB Desteğiyle Antik Mobilya Dükkânı Açtı

Kültür Mahallesi’nde yaşayan 38 yaşındaki Görkem, hobi olarak biriktirdiği antika mobilyaları değerlendirmek amacıyla iş yeri açmaya karar verdiğini anlattı.

Bunun için KOSGEB’den 30 bin lira hibe desteği aldığını dile getiren Görkem, eşinin de katkısıyla Türkiye’nin ilk antik mobilya dükkânını açtığını belirtti.

Görkem, yaklaşık 70 yıl önce dizi ve yalılarda kullanılan koltuk takımlarını ince işçilikle restore edip müşterilerin beğenisine sunduğunu ifade ederek, mobilyaların hangi tarihte kim tarafından kullanıldığını bulmayı hedeflediğini kaydetti.

Antika mobilyaları genellikle İstanbul’dan ve internet üzerinden satın aldıklarını ifade eden Görkem, dizilerde ve yalılarda gördükleri eski mobilyaları da biriktirdiğini söyledi.

Görkem, müşterilerden yoğun ilgi gördüğüne dikkati çekerek, “Bunlar, geri dönüşümü olmayan şeyler. El oyması bitti şimdi, maalesef ustaları yok. Biz bunları yeniden dönüştürüyoruz. Türkiye’de de tekiz. Hedefimiz büyük kitlelere ulaşmak. Mobilyaların oymalarından dolayı 60-70 yıllık olduğu tahmin ediliyor. Tarihini de araştırıyoruz” diye konuştu.

Mobilya dükkânının yanı sıra evdeki işlerle de uğraştığını anlatan Görkem, eşinin de desteği sayesinde işin üstesinden geldiğini ifade etti.

Kadınlara, Çalışmalarını Tavsiye Ediyorum

Görkem, koltuk takımı, masa, sandalye ve antika aynaların yer aldığı iş yerine gelen müşterilerin, genellikle yatak odası, masa ve sandalye istediklerini belirterek, antika ayna ve bahçe mobilyası talep edenlerin de bulunduğunu kaydetti.

Kadın girişimcilerin çoğalmasını istediğini vurgulayan Görkem, şöyle devam etti:  “Beni görünce çok seviniyorlar. ‘Biz de düşünüyorduk ama siz bizden önce davrandınız’ diyorlar. Biz bütün antika sevenleri bekliyoruz. Kadınlara çalışmalarını tavsiye ediyorum. Ev hanımlarının evde oturmalarını istemiyorum. Ekonomiye katkıda bulunmalarını isterim. Devletimiz de böyle bir destek veriyor. Çok büyük faydası olacağına inanıyorum.”

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: