Doğu’da Rekor Artış!

Yeni teşvikler, 6. bölgeye yatırımı patlattı. 15 ili kapsayan bu bölgede sabit yatırım tutarı 732 milyon TL’den 2 milyar 191 milyon liraya çıktı. Ardahan teşvike rağmen hiç ilgi görmedi. İstihdam artışında Diyarbakır, Şanlıurfa ve Batman başı çekti. Yıllık bazda en yüksek sabit yatırım artışı Bingöl’de yaşandı.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın, mimarı olduğu teşvik sistemi ‘meyvelerini’ verdi. Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman, Muş, Van, Bitlis, Mardin, Hakkari, Iğdır, Bingöl, Siirt, Ağrı, Kars, Şırnak ve Ardahan’ı içine alan 6. bölge için verilen teşvikler sayesinde, yatırım miktarı sadece 1 yılda yüzde 199 arttı. 2012’nin ilk çeyreğinde, 6. Bölgeye verilen toplam teşvik belgesi sayısı 94 iken, 2013’ün ilk çeyreğinde sayı 163’e çıktı. Sabit yatırım tutarı ise 2012’nin ilk çeyreğinde 732 milyon lirayken, tutar bu yılın aynı döneminde 2 milyar 191 milyon liraya fırladı.

BU artış istihdamda da kendini hissettirdi. Söz konusu dönemde 6. bölge için verilen teşviklerle yaratılacak istihdam ise 3 bin 410’dan 6 bin 211’e ulaştı.

Rekor Artış Bingöl’de

Altıncı Bölge içerisinde bir yılda teşvik miktarının en çok arttığı il ise Bingöl oldu. 2012’nin ilk çeyreğinde 3 teşvik belgesinin verildiği ve toplam yatırım tutarının 21 milyon TL olduğu Bingöl’de rakam 2013’ün ilk çeyreği itibarıyla bin 61 milyon liraya fırladı. Bingöl’de teşviklerle yaratılacak istihdam ise bir yılda 55’ten 150’ye çıktı.

Teşviklerde Yatırım Tutarı Açısından Dikkat Çeken İkinci İl İse Diyarbakır…

2012’NİN ilk üç ayında teşvikle 57 milyon TL’lik sabit yatırımı çeken Diyarbakır’da bu rakam 2013íün aynı döneminde 429 milyon liraya ulaştı.

Muş, Bitlis Ve Ardahan’da Farklı

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın memleketi Muş’ta sabit yatırım düşerken istihdam arttı. 2012’nin ilk çeyreğinde toplam 218 milyon TL’ye ulaşan 7 teşvik belgesi verilirken, 2013 ilk çeyreğinde yatırım tutarı 12 milyon TL’ye geriledi. Muş’ta teşviklerle yaratılan istihdam ise 114 kişiden 576 kişiye yükseldi.  Benzer tablo Bitlis’te de yaşandı. Bitlis’te 2012’in ilk çeyreğinde 30 milyon lira yatırım tutarlı 9 teşvik belgesi verildi. 2013’ün aynı döneminde ise bu rakam 27 milyon liraya geriledi. Beklentileri karşılamayan bir başka il ise Ardahan oldu.

2012’nin ilk çeyreğinde 5 milyon TL tutarlı bir teşvik belgesi verilirken, 2013’te hiç teşvik verilen bir yatırım söz konusu olmadı.

Vergilerde İndirim de Var, SGK Prim Teşviki de

– Altıncı bölgeyi kapsayan illerde, asgari sabit yatırım tutarının üzerinde gerçekleştirilecek yatırımlar, sektör ayrımı yapılmaksızın desteklerden yararlanıyor.

– Yatırım yapacakların, ödemeleri gereken sigorta primi işveren hissesinin asgari ücrete tekabül eden tutarı 10 yıl süreyle; yatırımların organize sanayi bölgelerinde yapılması halinde ise 12 yıl süreyle devlet tarafından karşılanıyor.

– İstihdam edilen işçilerin asgari ücretleri üzerinden hesaplanan gelir vergisi stopajına 10 yıl süreyle terkin imkânı getiriliyor.

– Bu illerde yatırım yapacak firmalar, yatırımlarının yüzde 50’sine, tekabül eden tutar kadar vergiden muaf oluyor.

– Özetle 6. bölgede yatırım yapan yatırımcı, çalışanına net asgari ücret ödüyor. Başka da bir ödeme yapmıyor.

Her Bölge İçin Süre Farklı…

– Vergi indirimi desteği, münhasıran teşvik belgesine konu yatırımdan elde edilecek kazançlara uygulanmakla birlikte, 2, 3, 4, 5 ve 6. bölgelerde yatırım yapan firmalar için, yatırıma katkı oranının belirli yüzdesine ulaşıncaya diğer kazançlara da uygulanabilecek. 31 Aralık’a kadar başlanılan yatırımlarda prim işveren hissesi desteği 1. Bölge için 2 yıl, 2. Bölge için 3 yıl, 3. Bölge için 5 yıl, 4. Bölge için 6 yıl, 5. Bölge için 7 yıl ve 6. Bölge için 10 yıl olacak.

Aralık’a Kadar 10 Yıl Sonrasında İse 7 Yıl

– Altıncı bölgede, 31 Aralık 2013’e kadar başlanacak yatırımlarda, SGK prim desteği 10 yıl süreyle uygulanacak. Bu tarihten sonra başlanacak yatırımlarda ise bu süre 7 yıl olacak.

– Kocaeli’nde yatırımı olan yatırımcı, gidip Muş’a da yatırım yaparsa, yatırıma katkı oranının yüzde 80’ini Kocaeli’nden elde ettiği kazancın vergisinden düşebilecek.- 3, 4, 5 ve 6. Bölgelerde uygulanacak faiz desteğinin azami destek tutarları da artırılacak.

– Bölgelere  yapılacak yatırımlar için verilecek faiz desteği oranı TL cinsi kredilerde 3-7 puan arasında, döviz cinsi kredilerde ise 1 ya da 2 puan olarak uygulanacak.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: