Öğrenciler Girişimciliğe Yönlendiriliyor

Gediz Üniversitesi, KOSGEB ve EGEKOBİDER işbirliğiyle girişimcilik eğitimi başlattı. İlk etapta 63 öğrenci katıldı. Gençler, 100 bin lirayı bulan devlet desteklerinden yararlanarak mezun olmadan işyeri açma fırsatı yakaladı. KOSGEB Müdürü Oğuz Kılınç, “Bu eğitim İzmir’de bir ilk” dedi.

Gediz Üniversitesi, öğrencilerini girişimciliğe teşvik ediyor. Bu amaçla Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde Kuzey Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) işbirliğiyle ‘girişimcilik ve KOBİ yönetimi’ dersi konuldu. Eğitimleri de Ege Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Derneği (EGEKOBİDER) Başkanı Fettah Güventürk verdi. Önümüzdeki dönem diğer fakültelere de yaygınlaştırılacak programa ilk etapta 63 genç katıldı. Başarıyla tamamlayan öğrenciler, ‘KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Sertifikası’ almaya hak kazandı. Böylece her biri KOSGEB’in 30 bin lira hibe, 70 bin faizsiz geri ödemeli kredi olmak üzere 100 bin lirayı bulan desteklerinden yararlanarak daha mezun olmadan işyeri kurma şansı yakaladı. Onlara girişimcilik kapısını açacak sertifikaları Rektör Prof. Dr. Seyfullah Çevik, KOSGEB İzmir Kuzey Hizmet Müdürü Oğuz Kılınç ve EGEKOBİDER Başkanı Fettah Güventürk tarafından törenle sunuldu.

Oğuz Kılınç, Gediz’in üniversite öğrencilerine dönük başlattığı bu eğitimin İzmir’de bir ilk olduğunu söyledi. Gediz Üniversitesi’ne teşekkür eden Kılınç, “Gençlerimiz ömür boyu geçerli bu sertifikayla bileklerine altın bir bilezik daha takmış oldu. Gördükleri ders sayesinde içlerindeki girişimcilik ruhu ortaya çıktı. Eminim ki her biri başarılı birer iş adamı, iş kadını ve sanayici olacak. Bugün bunun ilk adımı atıldı” dedi.

Rektör Prof. Dr. Seyfullah Çevik de ülkemizin daha çok girişimciye ihtiyacı olduğuna dikkat çekti. Prof. Dr. Çevik, bu düşünceyle hareket ettiklerini dile getirerek, “Öğrencilerimize girişimcilik sevgisi aşılamaya çalışıyoruz. KOSGEB ve EGEKOBİDER’le birlikte verdiğimiz ders bunun en güzel örneklerinden biri. Çabalarımızın meyvelerini yakında toplayacağız. İyi eğitim almış, özgüveni yüksek mezunlarımızın her biri dünya vatandaşı ve global girişimciler olacak. Kuracakları işletmelerle sadece ülkemizde değil, tüm dünyada faaliyet göstereceklerine inanıyoruz. Onların başarılarıyla gurur ve mutluluk duyacağız” şeklinde konuştu.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: