Türkiye Genelinde 1 Milyar TL Hibe Desteği Dağıtıldı!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye genelinde tarımsal kalkınma için 1 milyar TL hibe ödeneği verdi. Konya, bu hibeden 6 milyon 310 bin TL ile faydalandı.

Tarımsal yatırımların daha da güçlendirilmesi için hibe desteği veriliyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde 1 milyar TL hibe desteği dağıtıldı.

Konya’dan 24 proje destek almaya hak kazandı. Projelere 6 milyon 310 bin TL ödenecek Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, çiftçilere 1 milyar lira destek ödemesi yapılacağını açıklamıştı.

Desteklerin 300 milyon lirası hububat ve bakliyat prim desteği, 580 milyon lirası hayvancılık desteği, geri kalanı da kırsal kalkınma desteği olarak belirlendi. Yıl boyunca Türkiye genelinde çiftçilere 9 milyar lira hibe desteği verileceği, yılın ilk 2 ayında bunun 2,5 milyar lirasının ödendiği bildirildi.

48 Proje ‘den 24’ü Kabul Edildi

Konya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Tarımsal Destekleme Şube Müdürü Kerim Muzaç, 1 milyar liralık hibe desteğinden Konya’nın da faydalandığını bildirdi. Tohum eleme, silo, meyve tasnifi, depolama, et kapasitesinin artırımı, süt ürünleri kapasitesinin artırımı, kuru meyve gibi alanlarda bu işi yapan yatırımcıları desteklemek amacıyla verilen hibe desteğinin başvurularının 2012 yılında alındığını aktaran Kerim Muzaç, Konya’dan 48 kişi ve kurumun hibe desteği alabilmek için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na proje sunduğunu bildirdi.

Hibe desteği için yapılan müracaatların 2012 yılının başında başladığını ve 1 Ekim 2012 itibariyle son bulduğunu dile getiren Kerim Muzaç, “İl Değerlendirme Komisyonu, gelen hibe projelerini değerlendirdi. Yapılan değerlendirmeler neticesinde 48 projeden 24’ünün desteklenebileceği sonucuna ulaşıldı. Sonrasında hibe desteği için başvuranlara projeleriyle ilgili sonuç bildirildi. Yatırımcılar 10 Nisan 2013 tarihine kadar hibe desteği için gerekli sözleşmeyi imzalayacaktı. Genel olarak son gününde yatırımcılar projelerinin sözleşmesini imzaladı. Projesi onay gören 24 yatırımcıdan 20’si süresi içerisinde sözleşmesini imzaladı. 4 işletme ise bu hibe desteklerinden sözleşmeyi süresinde imzalamadığı için yararlanamadı” dedi.

6 Milyon 310 Bin TL Hibe Dağıtılacak

Konya’da 48 girişimciden projesi kabul gören 20 girişimciye yapacakları işin niteliğine ve büyüklüğüne göre hibe desteği oranının belirlendiğini aktaran İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Tarımsal Destekleme Şube Müdürü Kerim Muzaç, desteklenecek olan 20 projeye 6 milyon 310 bin TL ödeme yapılacağını aktardı. Hibe ödemelerinin nasıl yapılacağı konusunda da bilgi veren Muzaç, “Desteklemeler ile ilgili sözleşmeler imzalandı. Yatırımcılar, yatırımlarını gerçekleştirecek. 1 Aralık 2013 tarihine kadar bize talepte bulunacaklar. İşleri bitirilmiş olacak. Bizde kendilerine hibe desteklerini aktaracağız. Şu an yatırımcılarla sürekli irtibat halindeyiz. Yatırımcılar mutlaka sürenin bitim tarihini beklemeden ödeme talebinde bulunmalılar. Aksi halde bu teşviklerden yararlanamazlar ve ödemeyi yapamayız. Hem yatırımcı mağdur olur, hem de Konya bu hibe desteklerinden faydalanamaz” ifadelerini kullandı.

Hibe desteği için 48 girişimcinin başvurmasına karşılık neden 24’ünün destek alabildiği konusunda da değerlendirmelerde bulunan Kerim Muzaç, “Biz, daha fazla başvuru bekliyorduk ama başvuran sadece 48 kişi oldu. Sunulan projelerden 24 tanesi bütçe yetersizliği ve benzeri nedenlerle geri döndü. 4 proje de uygun görülmesine rağmen süresi içerisinde sözleşmesi yapılmadığı için desteklemelerden yararlanamadı. İnşallah Konya için hayırlı olur. Konya, 6 milyon 310 bin TL doğrudan hibe almış olacak” diyerek sözlerini tamamladı.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: