ORAN Teşvik Süresini Uzattı

ORAN’dan teşvik duyurusu Kayseri, Sivas ve Yozgat illerinin yer aldığı Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN), aralarında Sivas ve Yozgat’ın da bulunduğu 51 ilde sigorta prim teşvikleri için başvuru sürelerinin uzatıldığını bildirerek, şartları sağlayan firmaları teşviklerden faydalanmaları konusunda uyardı.

ORAN’dan yapılan açıklamada; “5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu uyarınca, sigorta primine esas kazanç alt sınırı üzerinden uygulanacak ilave puan, ilave puan uygulanacak iller ve uygulama süresi hakkındaki Bakanlar Kurulu Kararı 14 Temmuz 2013 tarihli ve 4966 sayılı Resmi Gazete ‘de yayımlanarak aralarında Sivas ve Yozgat’ın da bulunduğu 51 il için 01 Ocak 2013 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiştir. Bu kararın amacı;sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksi dikkate alınarak belirlenen yerlerde sigorta primi işveren hissesi teşviki uygulanmak suretiyle üretim ve istihdam imkânlarını artırmaktır. Bu karar, belirlenen illerde faaliyet gösteren, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu hükümlerinden yararlanan, 10 ve üzerinde sigortalı çalıştıran özel sektöre ait iş yerlerini kapsamaktadır. Bu karar ile 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında uygulanan malullük, yaşlılık ve ölüm sigorta primi işveren hissesinde beş puanlık prim teşvikine ilave olarak, sigorta primine esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanmak üzere altı puan ilave edilmek suretiyle sigorta primi teşviki uygulanacaktır” ifadelerine yer verildi. 

Açıklamada, “Bu karar kapsamındaki teşvik; Sivas’ta faaliyet gösteren iş yerleri için 31 Aralık 2016 tarihine kadar, Yozgat’ta faaliyet gösteren iş yerleri için ise 31 Aralık 2017 tarihine kadar uygulanacaktır. Orta Anadolu Kalkınma Ajansı’nın sorumlu olduğu Kayseri, Sivas ve Yozgat illerinde yatırım yapmayı düşünen tüm yatırımcıları, teşvikler ve destekler hakkında bilgilendirmek için Ajansımız Yatırım Destek Ofislerine bekliyoruz.”

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: