Aspir Bitkisi Yetiştiriciliği Desteklenecek

Tarım Ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Çanakkale İl Koordinatörlüğü, yemeklik yağ, çeşitli gıda, kimya, kozmetik sanayi ve biodizel yapımında kullanılan Aspir bitkisi yetiştiriciliğinin destekleneceğini duyurdu.

Dünyada ve Türkiye’de önemli yağlı tohumlu bitkilerden birisi olan Aspir üretiminin, önümüzdeki yıllarda daha da arttırılmasının planlandığı belirtilen açıklamada, en çok yemeklik yağ üretiminde olmak üzere, çeşitli gıda, kimya, kozmetik sanayinde ve biodizel yapımında kullanılan bitkinin yetiştirilmesinin destekleneceği belirtildi. Dünya’da Hindistan, Meksika, ABD, Çin gibi ülkelerde önemli miktarlarda tarımı yapılan Aspir, Eskişehir, Balıkesir, Isparta, Yozgat, Afyon, Bilecik, Burdur, Ankara, Antalya’da yetiştiriliyor. Özellikle biodizel yapımındaki önemi her geçen gün artan Aspir bitkisinin, ülke genelindeki üretiminin arttırılması için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı destekleme verirken, TKDK’da Aspir üretimine geri ödemesiz hibe desteği verecek.

Tıbbi ve aromatik bitkiler arasında yer olan Aspir, kuraklığa dayanıklı, bahar ayında ekilen, ortalama 110-140 gün arasında yetişebilen tek yıllık bir yağ bitkisi. Halk arasında kır safranı, yalancı safran, papağan yemi, boyacı aspiri, zerdeçal, haspir olarak da bilinen bitki, Türkiye’nin hemen hemen her tarafında yetiştirilmeye uygun. Omega 9 (Oleik Yağ Asit) içerdiğinden Aspir yağının en az zeytinyağı kadar kaliteli ve sağlıklı olduğu da belirtiliyor. Yemeklik yağın yanında, biodizel yapımında, gıda ve kumaş boyamasında, kozmetik sanayinde kullanılan aspirin küspesi de ortalama %22-24 oranında protein içerdiğinden hayvan yemi olarak kullanılıyor.

Aspir bitkisine Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı kilogram başına 45 kuruş prim desteği verirken Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu da Aspir üretimi yapan çiftçilerin depo binası, makine garajı inşası veya var olanların modernizasyonu, bahçe ve tarla ekipmanı alımlarında, bitkilerin depolanması/havalandırılması, kurutulması, işlenmesi ve pazarlanması için tesis inşası veya modernizasyonuna yönelik inşaat işlerinde ve traktör alımlarında % 50 hibe desteği sağlıyor. Üreticiler KDV ve ÖTV’den de muaf tutuluyor.

Çanakkale’deki nadas alanlarının Aspir üretimiyle değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan TKDK Çanakkale İl Koordinatörü Ümit Ortan, Aspir bitkisinin sanayi için çok önemli bir bitki olduğunu, tohumundaki yağ oranın % 40’ları bulabildiğini ifade etti. Ortan, yatırımcıları kuruma beklediğini, Çanakkale’nin hayvancılıktan kırsal turizme kadar birçok alanı kapsayan IPARD Programı hibe desteklerinden azami şekilde faydalanmasını istediğini söyledi.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: