Kadın Girişimcilerin Sayısını Artıracak Kurs

KOSGEB İl Müdürü Recep Özçevik yaptığı açıklamada, amaçlarının girişimciliğin desteklenmesi, yaygınlaştırılması ve başarılı işletmelerin kurulmasını sağlamak olduğunu söyledi.

Bu amaçla 3 yılda girişimcilik eğitimi kapsamında 73 kurs açtıklarını ve bin 910 kişinin bu kurslardan mezun olduğunu aktaran Özçevik, “Mezunlardan 267’si iş yeri açtı. Bunların yarısına yakınını kadınlar oluşturuyor” dedi.

Girişimcilere söz konusu program kapsamında 3 bin lira işletme kuruluş desteği, 15 bin lira makine teçhizat yazılım ve ofis donanım desteği, 12 bin lira işletme giderleri olmak üzere toplam 30 bin lira hibe destek sağladıklarını aktaran Özçevik, bunun yanında girişimcilere makine teçhizat alımı için 70 bin liraya kadar sıfır faizli destek verildiğini kaydetti.

2 yıl öncesine kadar ev hanımı olan Nazlı Koçak, bir yakınının tavsiyesi üzerine tarım alet ve ekipmanları satan iş yeri açmaya karar verdi. KOSGEB’e müracaat ederek 27 bin liralık hibe kredi alan Koçak, birkaç metrekarelik iş yerini zamanla büyüterek internet üzerinden satış yapan işletme haline getirdi.

İş yeri açmaya 2011 yılında karar verdiğini, yaptığı araştırmalar sonucunda hayvancılık malzemelerinin satışını yapmak için girişimde bulunduğunu belirten Koçak, şunları söyledi: “İnternetten yaptığım araştırmalar neticesinde bu işi yapmaya karar verdim. Her yere satış yapabilmek amacıyla internet adresime taşıdım. Bu site üzerinden her yere satış yapıyorum. KOSGEB bana 27 bin lira hibe kredi verdi. Krediyi en iyi şekilde kullanıp işletmemi büyütmek istiyorum” dedi.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: