Üniversite-Sanayi İşbirliği İle Güçlü Yatırımlar Yapılıyor

Kırıkkale’de üniversite ile sanayi alanında yapılan işbirliği sayesinde kente önemli yatırımların yapıldığı belirtildi.

Kırıkkale Üniversitesi ve Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren işletme yöneticileri ile ‘Üniversite-Sanayi İşbirliği’ toplantısı düzenlendi. Toplantıya Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Kocamış, Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Aydın, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl müdürü Okan Şahin, KOSGEB Müdürü Ali Sevinç ve Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan firma temsilcileri katıldı.

OSB Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Aydın, TEKNOKENT ve TEKMER projelerinin Kırıkkale için çok önemli projeler olduğunu belirterek, “Değişim ve gelişimin sürekli olduğu bir ülkede bu hıza ayak uydurmak gerekiyor. Üniversite de her konuda destek alabileceğimiz bir kurum. Firmalar elindeki imkânları kullanabilirlerse piyasada büyüme ve bulundukları konumu koruma konusunda sıkıntı yaşamayacaklardır” dedi.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Kocamış, Rektörümüz Prof. Dr. Ekrem Yıldız’ın Üniversite Sanayi işbirliğini çok önemsediğini ve üniversitenin tüm imkânlarıyla sanayicinin yanında olduğunu iletti.

Prof. Dr. Kocamış, “Rekabetçi ortamda temel olan ürünü uluslararası standartlara taşıyabilmektir ve bu da teknoloji ile mümkün olacaktır. Bu aşamada TEKNOKENT ve TEKMER imkânlarından yararlanılarak yenilikçi bir yaklaşımla teknolojinin geliştirilmesi kaçınılmaz olmaktadır. Devlet desteği ile teknoloji geliştirme aşamasında üniversite size köprü olacak. Üniversitemiz sanayicilerimizi ulusal ve uluslararası kaynaklardan daha fazla yararlanılması için proje yazımı ve takibi konularında desteklerimiz devam edecektir” diye konuştu.

Üniversite ile sanayiciler arasında ortak dil bulunana kadar toplantıların devam edileceğinin altını çizen Prof. Dr. Kocamış, “Firmaların sorun, ihtiyaç ve beklenti analizlerini yapmaları gerekmektedir. Bu analiz sonunda Üniversitemizden her türlü eğitim ve proje yazım desteğini alabilecekler” diye konuştu.

Prof. Dr. Kocamış, sanayicilerin Üniversitemizde kullanabilecekleri laboratuvarları görmeleri ve akademisyenlerle bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunmaları sağlamak amacıyla gerçekleştirmekte olduğumuz toplantılarımızı çok daha sıklıkla yapmamız gerektiğini belirtti.

KOSGEB Müdürü Ali Sevinç Üniversite bünyesinde KOSGEB ve Kırıkkale Üniversitesi arasında ikili iş birliği protokolü ile imzalanan Teknoloji Geliştirme Merkezi (TEKMER) hakkında sunum yaptı.

Projeleri hakkında bilgi veren Sevinç, “Projelere yüzde 80’e kadar hibe desteği veriyoruz. Ayrıca seri üretime geçmesini sağlamak için faizsiz kredi veriyoruz. Projeleri geliştirmek için 12-24 aya kadar zaman veriliyor yeterli gelmezse 12 ay daha veriliyor. Ancak sanayicilerin projelere, destek ve katılımları çok düşük seviyede. Üniversitenin katkılarıyla proje sayısını artırmak ve ülkemiz için yararlı projelere imza atmak istiyoruz” dedi.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: