Tarımsal Alanda Avrupa’da En Öndeyiz

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ferhat Şelli, Şanlıurfa’da, katıldığı Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun (TKDK) hibe programında Türkiye’nin tarımsal ekonomik büyüklüğünün Avrupa’da 4’üncü sıradan, 1’inci sıraya yükseldiğini söyledi.

TKDK tarafından çeşitli sektörlere verilecek olan hibe programıyla ilgili 11’inci çağrı ilanının tanıtım toplantısı, Şanlıurfa’da bir otelin toplantı salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ferhat Şelli, vali yardımcıları, kaymakamlar, TKDK Koordinatörü Mehmet Ekinci ve bürokratlar katıldı.

Yatırımcılara hibe çağrısında bulunan Koordinatör Ekinci’nin ardından kürsüye çıkan Müsteşar Yardımcısı Ferhat Şelli, bölgemizde yatırım düşüncesi ve fikri olan tüm yatırımcılarımıza yüzde 50 ile 65 arasında hibe desteği verdiklerini söyledi. Hibe destek çağrısına şuana kadar 79 yatırımcının başvurduğuna değinen Şelli, şunları söyledi:  “Bugün 11’inci çağrımız 31 Ekimde bitiyor. Bu 79 yatırımcımız tesisleri tamamlandığında yaklaşık 400 kişi istihdam sağlayacaktır. En düşük projelere verilen hibe miktarı 10.000 Euro, en yüksekte 3 milyon Euro’ya kadar yatırıma yüzde 50 ile 65 oranında hibe verilecektir. Bu fonu fırsat bir fona çevirmek gerekiyor. Tarım Bakanlığımız 2013 yılında Şanlıurfa’ya verilen tarımsal destekleme kredisi için 693 milyon ödeme yaptı.”

Mağarada Hayvancılık Sona Erecek

Şanlıurfa’nın kalkınmasında en önemli sektör olan tarım ve hayvancılıkla ilgili gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirten Ferhat Şelli, “Şanlıurfa’da yüzlerce mağarada yapılan hayvancılık sona erecek. Bütün hayvanları Organize Hayvancılık bölgesine taşıyacağız. Bu hayvancılığın yapıldığı mağaralar ise turizme kazandırılacaktır” dedi. Yine 12 bin çiftçimizin geçmiş yıllara dönük üretim yapan çiftçilerimizin uydudan takip ederek, Kasım ayında ödemesini yapacaklarının müjdesini veren Şelli, “Şanlıurfa’da 10 yıl önce 5 bin ton mısır üretimi varken, bu yıl 680 bin ton mısır üretimi yapıldı. Mısırın yanı sıra; bu yıl 962 bin ton pamuk üretimi bekliyoruz. Bu rakam Türkiye’nin pamuk üretimin üçte biri demektir. Ege pamuğuyla Şanlıurfa pamuğu arasındaki makas zayıfladı” diye konuştu.

Avrupa Birincisiyiz

Konuşmasında son olarak tarımsal büyüklükte Avrupa birincisi olduğumuzu belirten Ferhat Şelli, şöyle konuştu: “Türkiye artık tarımsal ekonomik büyüklük bakımından dünyada 11’inci sıradan, 7’nci sıraya geldi. Avrupa’da ise, 4’üncü sıradan, 1’inci sıraya yükseldi. Önümüzde olan Fransa, İtalya ve İspanya’yı geçtik. Şu anda Türk tarımı Tarımsal Ekonomik büyüklüğü itibarıyla dünyada yedinci, Avrupa‘da ise birinci durumdadır.”

Toplantıda son olarak konuşan Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç ise, “‘Tarihin her döneminde bu ziraat işi önemini korumuştur. Önemini arttırarak da gelişmeye devam etmektedir. Ana sektör olarak tarıma sahip tarım ülkesi olan ülkemizde de tarımdan asla vazgeçemeyiz, tarımı sürekli konuşmalıyız, modern tarım yapmalıyız, kafa patlatmalıyız ve üstüne gitmeliyiz” dedi.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: