Kariyer Olarak Girişimciliği Seçen Genç Girişimci

image

Şule Başarır, 23 yaşında genç bir girişimci. Genç yaşına rağmen daha şimdiden Bursa, Kayseri, Konya, Ankara olmak üzere 4 şubesi, Londra ve Miami de ise temsilcileri bulunan Paraf Yurtdışı Eğitim Danışmanlık şirketinin genç girişimci patronu.

Paraf Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı adı altında firmasıyla faaliyetlerine başlayan Şule Başarır ilk ofisini Kadıköy’de kurdu. 2013 yılının Ocak ayında kurulan Paraf, büyüyen öğrenci portföyü ile etik ve doğru eğitimi hedeflemekte.

Amerika, İngiltere, Kanada başta olmak üzere Japonya’ya dahi öğrenci gönderdiğini belirten Başarır, Paraf’ın fikir tohumlarını İngiltere’de aldığı eğitim sırasında atmış.

Şule Başarır, öğrenciyken yaşadığı sıkıntılardan yola çıkarak, daha iyi bir eğitim hizmeti nasıl verilebilir gibi kendisine sıkça sorduğu soruların cevabı doğrultusunda Paraf’ı kurduğunu belirtiyor. Üniversiteyi 3.5 yılda bitiren Şule Başarır geri kalan yarım dönemde ise Paraf’ı hizmete sokmuş ve öğrencilik yıllarında yaşadığım deneyimler nedeniyle oldukça başarılı olmuş.

Şule Başarır girişiminde kısa zamanda yakaladığı başarısının sırrını iki şeye bağlıyor. Birinci olarak; öğrenciyken herkesin yaşadığı sorunlara bizzat çözüm üretmeleri. Diğeri ise Paraf’ın tüm çalışanlarının kurucusu gibi genç olması, dolayısıyla da çözüm sundukları öğrencilerle aynı frekansı yakalayabilmeleriymiş.

Üniversite öğrencilerine (onları bekleyen kariyer hayatları için) tavsiyeleri şunlar; “Sosyal ve kültürel etkinlikler okulda aldıkları dersler kadar önemli. İyi bir ağ oluşturmak iş ilişkileri açısından oldukça gerekli. Öncelikle kendilerini tanımaya çalışsınlar. Hayal etsinler hayal etmekten hiç kaçmasınlar. Koşacakları hayalleri olsun. Üniversite sonrası yaşanacak çok uzun bir hayat var onları bekleyen. Bu hayatın önemli bir parçasını iş hayatı oluşturuyor. Üniversitede okuyan veya yeni mezun arkadaşlarımı önlerinde gerçekten çok uzun bir yol bekliyor. Benim iş hayatı için en önemli tavsiyem: içlerindeki çocuğu her zaman ayık tutmaları ve sabretmeleri.”

Kendi işini kurmak isteyen öğrencilere ve genç girişimcilere tavsiyeleri ise şöyle; “Öncelikle kendilerinden başlasınlar. Hayalle başlayan her iş fikrinin arkasındaki gerçekliği görsünler ve kendilerinin neler yapabileceğine emin olsunlar. Her genç girişimcinin gerçekçi olması gerektiği kanısındayım. İş kurmadan önce hayallerindeki işin işçisi olsunlar ve bu tür iş yapan insanların yanında en azından 1 sene çalışsınlar. O zaman para ve zaman kaybetmeden başarılı olabilirler.”

Karşılaştığı sorunlar ve bunları nasıl aştığını şöyle anlatıyor; “Her iş gibi ben de tecrübesizliğimin getirdiği sorunlarla karşılaştım. Fakat kendinize güvendiğiniz andan itibaren gerisi kolaylaşıyor. İnsan hayallerine inanır ve peşinden koşarsa karşılaştığı her sorunu aşar. Yaptığınız işe önce siz inanacaksınız siz inandıktan sonra herkese yaptığınız işin en iyi olduğunu inandırırsınız ve başarıya ulaşırsınız.”

Paraf’a dönecek olursak; genç girişimci Şule Başarır; Paraf olarak verdikleri hizmetleri;

-Dil Okulları,

-Yurtdışında Üniversite,

-Maaşlı-Maaşsız Staj ,

-Yaz ve Sömestr Dil Okulu Kampları, şeklinde sıralıyor.

şeklinde sıralıyor.  Şu an hedeflerinde yarıyıl tatili olduğunu belirten Başarır, “Paraf olarak 13-18 yaş aralığına hitap eden, Yarıyıl karne hediyesi olarak 2 haftalık bir program hazırlıyoruz. Bu program içeriğindeki  Londra Kültür Turu ve Londra’ya 2 saat uzaklıkta olan Bournemouth’da  dil eğitimi ile öğrencilerin bakış açısını değiştirmeyi  hedefliyoruz.” diyor.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: