Kadın Girişimcilerin Başarıları Cesaret Veriyor!

Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi (ABİGEM) Direktörü Prof. Dr. Osman Demirdöğen, Doğu Anadolu Bölgesi’nde 108 girişimci kadının kendi işini kurduğunu belirterek, “Kadınların kurdukları işte başarılı olması, çevreden tepki görmemesi diğerlerini de cesaretlendiriyor” dedi.

Demirdöğen, yaptığı açıklamada, iş fikriyle gelen herkese girişimcilik eğitimi verdiklerini belirterek, kursları tamamlayan ve iş fikri olanlara KOSGEB’in destek verdiğini söyledi.

KOSGEB’in kadınlara yüzde 80, erkeklere ise yüzde 70 destek sağladığını anlatan Demirdöğen, “İş kurabilmek için kadınların 6 bin, erkeklerin ise 9 bin lira kendi sermayelerinin olması gerekiyor. Çünkü iş kurarken içinde kendi paranız varsa o işte daha çok başarılı oluyorsunuz. Hepsini hibe alsa başarılı olamayabiliyor ama kendi parası olduğu zaman daha çok dikkat ediyor, önem veriyor” diye konuştu.

Girişimci yetiştirmek için kursları ücretsiz verdiklerini vurgulayan Demirdöğen, “Sene sonuna kadar yaklaşık iki ay içerisinde 450 kişiye daha girişimcilik eğitimi vereceğiz. İş kuranlardan çoğu genelde eşlerden biri oluyor. Eğer gelirleri aileye yetmiyorsa ya da başkasının yanında çalışıyorsa kişi kendi işini kuruyor” dedi.

Yaklaşık iki yılda 12 bin 500 kişiye eğitim verdiklerini anlatan Demirdöğen, şunları kaydetti, “Son beş yıl içerisinde 400 kişi kendi işini kurdu. İş kurmada kadınlar daha istekli. Bu yıl içerisinde 30’u Erzurum’dan, 78’i bölgeden 108 kadın girişimcimiz kendi işini kurdu. Kadınların iş sahibi olması, kendi işini kurması örnek oluyor. Daha çok gıda, kuaförlük, tekstil, çeyizlik malzeme üzerine iş kuruyorlar. Hatta oto-kuaför işi yapan kadınlarımız bile var. Kadınların kurdukları işte başarılı olması, çevreden tepki görmemesi diğerlerini de cesaretlendiriyor. Önceki yıllara oranla iş kuran kadın sayısında önemli bir artış oldu.”

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: