212 Bin İşletmeye 11,7 Milyar TL Kredi


2003’te KOBİ’ler ve esnaf için başlatılan kredi faizi destek uygulamasında bugüne kadar 212 bin işletmeye 11,7 milyar lira kredi kullandırıldı. İşletmelerin ödeyeceği 1 milyar liralık faizi ise KOSGEB karşıladı.

AK Parti Ar-Ge Başkanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın son 10 yıllık faaliyetlerini raporlaştırdı. Raporda iş dünyasına yapılan destekler dikkat çekti.

5 Bin Kadın Girişimci

2003 yılında KOBİ’ler ve esnaf için başlatılan ‘kredi faizi destek uygulamasında bugüne kadar 212 bin işletmeye 11,7 milyar lira kredi kullandırıldı. İşletmelerin ödeyeceği 1 milyar liralık faizi ise KOSGEB karşıladı. Ayrıca bugüne kadar kendi işini kuran yaklaşık 10 bin girişimciye 139 milyon lira destek verildiği belirtildi. 5 binden fazla kadın girişimci de bu destekten yararlandı.

Raporda, son 3,5 yılda 200 bin girişimcinin eğitimlerden yararlandığı vurgulandı. KOBİ’lere yenilikçilik, pazarlama, proje, finans ve iş hukuku gibi konularda ücretsiz e-eğitimler verilmeye başlanacağı açıklandı. Bu eğitimlerden ilk etapta 10 bin işletmenin yararlanacağı kaydedildi.

735 Projeye 145 Milyon Lira

Üniversite sanayi işbirliği kapsamında “San-Tez” programıyla bugüne kadar 735 projeye 145 milyon lira kaynak aktarıldı. Desteklenen bu programla fırınlarda pişen yemeklerin kokularının karışmasını önleyen sistem, dikey iniş ve kalkış yapabilen insansız hava aracı, araçlarda şerit değişince şoförü uyaran sis-tem, isabet oranını yüzde 10 artıran kompozit namlu, kanser teşhis ve tedavisinde kullanılan enzim gibi önemli ürünler üretildiği vurgulandı.

40 Yılda Verilenden Daha Fazla Destek

Raporda ayrıca TÜBİTAK Araştırma Destek Programları ile araştırmacılara son 8 yılda, 40 yılda verilen toplam destekten daha fazla destek sağlandığı dile getirildi. Son 7 yılda 10 bin projeye yaklaşık 3 milyar lira destek sağlandığı ifade edildi. Öte yandan Türkiye’nin 2011 ve 2012 yıllarında Avrupa‘da en çok marka başvurusu yapılan ülke olduğu bildirildi.

Bilim Merkezleri Ülkeye Yayılacak

Yine rapora göre bir milyar liranın üzerinde kaynak harcanarak 81 ilin tamamında “Bilim Merkezleri” kurulacak. Çocukların bu merkezlerde; izleyerek, deney yaparak ve deneyin bir parçası olarak öğrenecekleri belirtildi. Bursa, Ankara, Kayseri, Kocaeli, Sakarya, Konya ve Eskişehir’de bilim merkezi açmak için belediyelerle işbirliği yapıldığı dile getirildi. 5 yıl içinde tüm şehirlerde tamamlanacağı ifade edildi.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: