Bu Projeyle Balıkesir’in 40 Yıl Çöp Meselesi Olmayacak!


Avrupa Birliği’nden hibe alınarak yapılan Türkiye’nin en büyük katı atık projesinde sona yaklaşıldı. Balıkesir Belediye Başkanı İsmail Ok, 27 milyon Euro’ya mal olan projeyle Balıkesir’in 40 yıl çöp meselesi olmayacağını söyledi.

Balıkesir Belediye Başkanı İsmail Ok, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile katı atık projesi tesisinde incelemelerde bulundu. Tesisin yüzde 80’nin tamamlandığını müjdeleyen Başkan Ok, Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Fahri Ermişler, Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula, dernek başkanları ve oda başkanlarından oluşan heyete projenin detaylarını anlattı. Ok, “İnşallah önümüzdeki yıl geldiğimizde fidanlarla burası ve karşınızdaki çöp dağı tamamen kapatılmış olacak. Ağaçlarla, fidanlarla buluşmuş Balıkesir’de insanların tiksindiği bir yer olmaktan çıkıp, çevre için son derece hassas bölge haline gelecek. 5-6 ay önce burada gözlerimizi ve burunlarımızı kapatıp sımsıkı sıkardık. Bugün çöp dağı ıslah edilmiş ve fidanlar dikilmeye başlamış durumda. Hemen az ileride bu çöplükten sızan çöp sızıntı sularını görüyoruz. Burada rastgele derelerimize akıyordu, yerüstü ve yeraltı sularımızı kirletiyordu. Bundan böyle çöp sızıntı suları gelişi güzel şekilde derelere doğru akmayacak ve biraz sonra anlatacağım yöntemle arıtılacak” dedi.

Tıbbi Atık Tesisi İle Balıkesir Kazanacak

Katı atık projesinin maliyeti ve barındırdığı ünitelerle ilgili bilgi veren Başkan Ok, “Burada yüz binlerce ton hafriyat yapıldı ve üzerine kil toprak serildi. Kil toprağın üzerine mebran serildi. O mebranın üzerine yarım metre çakıl taşı döşendi. Bu çakıl taşlarının altına da yağmur suyu drenaj hatları döşendi. Bu hatlar ile çöp sızıntı suları aşağıdaki setin orada toplama havuzu var, oradan da ileride devam eden iki inşaatın oradaki arıtma tesisinde çevreye zararsız hale gelecek. Hiç bir olumsuz katkısı olmayacak o pis suların. Ayrıca evsel atıklar ayrıştırıldıktan sonra gübre elde edilip tarımda kullanacak hale getirilecek. Ayrıca tıbbi atık tesisimiz var. Şu anda bizim tıbbi atıklarımızı Bursa’da bir firma topluyor. Kanunen onlara bu atıkları veriyoruz, bizden kaç para istenirse vermek zorundayız. Bundan böyle il, içe ve komşu illerde tıbbi atık ünitesi kurdurulmayacak. Balıkesir bunlardan gelir elde edecek. Proje kapsamında tekerlek yıkama ünitesi, kantar da bulunuyor. Kimyasal pilleri toplama ünitesi de bulunuyor. Hepsinin içinde olduğu bu tesis 5 il de yok. Bu tesisin değeri 27 milyon Euro. Bunun yüzde 90’ı hibe. Borç değil hibe. Bu tesisi Balıkesir Belediyesi neredeyse bedavaya yapıyor. Gördüğünüz çöp dağları gözükmeyecek. Susurluk, Kepsut, Savaştepe, Bigadiç gibi ilçelerin çöpleri de buraya gelecek. Kepsut ve Susurluk’ta şu gördüğünüz çöpler Simav Çayı’nın yatağına dökülüyordu, onlarda toplandı ve buraya nakledildi. Bu proje Balıkesir için tarihi bir proje. Çöplerin çevreyi kirletmediği gibi önümüzdeki yıl baharda burada piknik dahi yapabileceğiz. Bu tesisi bedavaya Türkiye’ye kazandırıyoruz. Avrupa Birliği’nin de en yüksek hibe oranı bu proje. Bu projeye maalesef belediye meclisinde Ak Parti grubu karşı oy verdiler. Keşke bu güzelliğin içinde onlarda olsaydı. Hep beraber bunu paylaşsaydık. Maalesef kendileri karşı çıktılar. Gerekçeleri ise ihalenin kimde kalacağı idi. Sonuçta kanunlar var, ihaleler kanunlara göre yapılıyor. Proje kapsamında ayrıca onlarca araç alınacak. Biz verdiğimiz parayla bu araçların tekerleklerini alamayız. 40 yıl Balıkesir’de çöp sorunu olmayacak” dedi.

Toplantının sonunda söz alan Balıkesir Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula, Belediye Başkanı İsmail Ok’a yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür ederek, yapılan hizmetlerle kazananın Balıkesir olacağını söyledi. Katı atık tesisinde bulunan çok sayıda köpek içinde Belediye olarak bir barınak yapacaklarını söyleyen İsmail Ok’a Balıkesir Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Makbule Oğuzkurt teşekkür etti.

Araç Filosu İhalesi İçin Geri Sayım Başladı

Proje çerçevesinde çok sayıda araç alacak olan Balıkesir Belediyesi’nin ihaleyi kısa süre sonra yapacağı kaydedildi. 22 adet hidrolik sıkıştırmalı çöp kamyonu, 1 adet arozöz, 1 adet buldozer, 1 adet damperli kamyon, 2 adet loder, 1 adet kompaktör, 1 adet pick up, 4 adet treyler, 2 adet tır, 1 adet forklift, 2 adet tıbbi atık aracı, 7 bin 280 adet çöp konteynırı, 150 adet geri dönüşüm kumbarası alınacağı öğrenildi.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: