İstihdam Giderek Artıyor!

İstihdam Giderek Artıyor!

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye’deki işsizlik oranının pek çok AB ülkesinden düşük olduğunu, bunu yüzde 5-6 seviyesine çekmeyi hedeflediklerini bildirdi.

Çağlayan, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) ağustos 2013 Hane Halkı İşgücü İstatistiklerini değerlendirdi.

İşsiz sayısının ağustosta geçen yıla göre 361 bin kişi artarak 2 milyon 806 bin kişiye yükseldiğini belirten Çağlayan, işsizlik oranının ise yüzde 9,8 seviyesinde olduğunu ifade etti. Son aylarda küresel gelişmelerin etkisi ve iç talebin de durgunlaşmasıyla istihdam yaratma hızında bir miktar gerileme görüldüğüne işaret eden Çağlayan, bu verilerin daha önce Orta Vadeli Program (OVP) çalışmasına da yansıdığını kaydetti.

Bakan Çağlayan, açıklamasında şu değerlendirmelere yer verdi; “Önümüzdeki aylarda işsizlikte mevsim etkileri sebebiyle de bir artış göreceğiz. Talep koşullarındaki değişim de istihdam piyasası üzerinde etkisini gösteriyor. Bugünkü işsizlik oranımız pek çok AB ülkesinden daha düşük. Hedefimiz bunu yüzde 5-6 seviyesine düşürmek. Bilindiği gibi, Ulusal İstihdam Stratejisi de bunu hedefliyor. Biz ise Ekonomi Bakanlığı olarak öncelikle yurt içi üretimi ve istihdamı artırmaya yönelik geliştirilen yeni teşvik sistemi vasıtasıyla ve buna paralel şekilde mal ve hizmet ihracatımızı artırmaya yönelik politikalarımız ile Türkiye istihdam piyasasını iyileştirmeyi amaçlıyoruz. Sadece yeni teşvik sistemi ile son 16 ayda 240 bin kişilik istihdam öngören teşvik belgesi düzenlendi. Mal ve hizmet ihracatındaki artış da; istihdamı olumlu etkileyen faktörler arasında.”

İstihdam Avrupa’daki İşsiz Sayısından Daha Çok

TÜİK istihdam verilerine göre, ekonominin son 12 ayda yaklaşık 600 bin istihdam yarattığına işaret eden Çağlayan, krizin en kötü dönemi olan 2009 başından beri toplamda 6 milyondan fazla istihdam artışı olduğunu, Avrupa’da işsiz sayısında 4 milyon artış varken, Türkiye’de bundan daha fazla istihdam artışı yaşandığını belirtti.

Çağlayan, “Toplam istihdam hacmimiz 26 milyon civarında. Geçen ay yüzde 51,7 olan iş gücüne katılım oranı bugün itibarıyla yüzde 51,6. Kadınlarda işgücüne katılma oranı ise yüzde 31,3. Son 10 yılda kadınların iş gücüne katılım oranı 10 puan yükseldi. OECD ortalamalarına yaklaşan bir katılım söz konusu” ifadesini kullandı.

Bugün Bakanlıkta Sahraaltı Afrika müşavirleriyle buluştuklarını da bildiren Çağlayan, Sahraaltı Afrika’nın, Türk ihracatçıları için büyük potansiyel vadeden bir pazar olduğuna ve bölgeye ihracat ve yatırımlarının artmasının hem büyüme, hem istihdam için önem arz ettiğine dikkat çekti.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: