Kovan Sigortaları Tarsim Kapsamına Alındı


 Kovan Sigortaları Tarsim Kapsamına Alındı

Aydın Arı Yetiştiricileri Birliği başkanı Zeki Altın, Birlik olarak uzun süredir verdikleri uğraşlar sonucu arılı kovan sigortalarının Tarım Sigortaları Havuzu(Tarsim) kapsamına alındığını belirterek, yüzde 50’si devlet tarafından hibe olarak desteklenecek olan sigortadan tüm arıcıların faydalanmasını tavsiye etti.
Aydın Arı Yetiştiricileri Birliği başkanı Zeki Altın, Birlik olarak uzun süredir verdikleri uğraşlar sonucu arılı kovan sigortalarının Tarsim kapsamına alındığını belirterek, yüzde 50’si devlet tarafından hibe olarak desteklenecek olan sigortadan tüm arıcıların faydalanmasını tavsiye etti.

Başkan Altın, Tarsim kapsamında bundan sonra arılı kovanların Fırtına, Hortum, Yangın, Heyelan, Deprem, Taşıt çarpması, Sel ve Su Baskını, Kovanların nakliyesi esnasında; çarpma, çarpışma, devrilme, yanma vb. (Sadece Gezginci Arıcılık için geçerlidir.), nedenler sonucu meydana gelen zararların sigorta kapsamında karşılanacağını belirtti.

Eskiden arılı kovanların Tarsim kapsamında sigortalanamadığını ve yıllardır bunun mücadelesini verdiklerini belirten Aydın Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Zeki Altın, “Gerek Merkez Birliğimiz gerekse Aydın Arı Yetiştiricileri Birliği olarak uzun süredir verdiğimiz mücadeleden sonuç aldık. Tarsim sigortasının arılara verilmemesi bir eksiklik idi. Yapılan değişiklikle bu eksiklik ve arıcıya yapılan haksızlık giderilmiş oldu. Bundan sonra arılarımız devlet güvencesi ile yüzde 50 hibe destekle sigortalanacak. Arıcılarımızın bu imkândan faydalanmalarını tavsiye diyoruz” dedi.

Geçtiğimiz yıllarda sadece Aydın’da yüzlerce arılı kovanın, yangın, sel, fırtına ve çeşitli nedenlerle telef olduğunu kaydeden Başkan Zeki Altın, “Arıcılık (Arılı Kovan) Sigortalarında, poliçede yazılı primin yüzde 50’si Devlet tarafından karşılanacaktır. Sigortalı tarafından ödenecek olan primin yüzde 25’i peşin ödenecek, kalan prim tutarı da 5 taksitle ödenebilecek” dedi.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: