Gaziantep’te Organik Bal Üretimine Teşvik


Gaziantep’te Organik Bal Üretimine Teşvik

Gaziantep Valisi Erdal Ata, Türkiye’de yılda 80-90 bin ton bal üretimi yapıldığını, son yıllarda dünyada yoğun ilgi gören organik bal üretiminin teşvik edilmesi gerektiğini söyledi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından, Gaziantep’te organik bal üretiminin teşvik edilmesi amacıyla hazırlanan proje kapsamında, Gaziantep Arı Yetiştiriciliği Birliği’ne üye 30 üreticiye 50′şer organik bal kovanı dağıtıldığı törende konuşan Ata, organik bal üretiminin artırılmasına yönelik tüm projelere destek verdiklerini belirtti.

Görev yaptığı diğer illerdeki gibi Gaziantep’te de tarım ve hayvancılık sektörünün güçlenmesine yönelik tüm projeleri desteklediğini hatırlatan Ata, ”Türkiye’de, yılda 80-90 bin ton bal üretimi yapılmakta, son yıllarda dünyada yoğun ilgi gören organik bal üretimini teşvik etmek lazım. Bu yönde hazırlanacak tüm projelerin desteklenmesi konusunda elimizden gelen çabayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Son yıllarda fenni bal kovanlarının artması, çok miktarda şeker ve diğer katkı maddelerinin verilmesinin bal üretiminde tüketimi düşürdüğüne dikkati çeken Ata, şunları kaydetti:

”Son zamanlarda dağlarda bulunan bal üreticilerinin çadırlarında, arılara verilmek üzere tonlarca şekere rastlanıyor. Hâlbuki geçmiş yıllarda ne şeker ne de başka katkı maddeleri verilmeden tamamen doğal ortamda üretilen bal yerdik. Bugün de üreticinin kesinlikle şeker ve diğer katkı maddelerinden uzak durması lazım. Yine geçmiş yıllardaki gibi doğan bal tüketebilmek için organik bal üretimi yapacak üreticilerimizi teşvik edeceğiz.”

Gıda ithalatının önüne geçmek için yerli üretimin teşvik edilmesi gerektiğini ifade eden Ata, insan sağlığına zararlı hormonlu gıdaların yerine, organik ve tamamen doğal ortamda yetiştirilmiş sebze, meyve ve diğer gıda ürünlerinin üretilmesini teşvik eden AB ülkelerinin, dünyadan sağlıksız hormonlu gıda ithalatına sıcak bakmadıklarını belirtti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İbrahim Yılmaz da kurum olarak açtıkları organik bal üretimi eğitimini ön gören kursu başarıyla tamamlayıp sertifika almaya hak kazanan 30 üreticiye 50′şer organik bal kovanı verildiğine, 15 yıl önce verilen 100 fenni kovanın ardından 15 yıl aradan sonra bugün bin 600 organik tarım kovanının verilmesinin bakanlık olarak bal üretimine verilen desteği gösterdiğine dikkat çekti.

Gaziantep’ te 3 yıl önce 33 üye ile kurulan Arı Üreticileri Birliği’ nin üye sayısının 270′i bulduğunu vurgulayan Yılmaz, üreticilerin elinde bulunan 3 bin 600 kara bal kovanının yenilenmesi için de çalışmaların sürdüğünü, yılda ortalama 35-40 ton organik bal üretecek olan söz konusu organik bal üreticilerini desteklemeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: