TKDK Yatırımlarını Başlattı


TKDK Yatırımlarını Başlattı

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Muş İl Koordinatörlüğü, 2014 yılı yatırım programına başladı. Yapılan ilk proje sözleşmesinde yaklaşık 2 Milyon 827 bin TL destek verildi.

TKDK Muş’ta 2014 yılı yatırımlarının startını verdi. 2014 yılı içerisinde gerçekleştirilecek yatırımların ilkinin sözleşmesi yapıldı.

250 büyükbaş sığır kapasiteli Besicilik İşletme Tesisinin yatırım tutarı 2.827.700,52 TL, yatırımını gerçekleştirmesi durumunda Faydalanıcıya ödenecek hibe tutarı ise 1.501.958,74 TL’dir. Ödenecek bu hibe tutarının 1.126.469,05 TL’lik %75’i Avrupa Birliği tarafından finanse ediliyor. Hibe tutarının geriye kalan 375.489,69 TL’lik %25’ni ise Türkiye Cumhuriyeti katkısı oluşturuyor. 11. Başvuru Çağrı İlanı kapsamında başvurusu yapılan ve Merkez Murat Gören Köyü’nde gerçekleştirilecek proje kapsamında Faydalanıcıya uygun harcamalarının %60’ına hibe desteği sağlanıyor.

Faydalanıcı 19.03.2014 tarihinden başlamak üzere 7 ay içerisinde yatırımını gerçekleştirip ödeme talebi için Muş İl Koordinatörlüğü’ne tekrar başvuracak. Bu süreç içerisinde ilk kazmanın vurulduğu andan ödemenin yapıldığı güne kadar Muş İl Koordinatörlüğü Uzmanları yerinde kontrolleri gerçekleştirecek. Kurum Faydalanıcı yatırımını daha erken tamamlaması durumunda ödeme talebini öne çekmesine de imkân veriyor.

Faydalanıcı yıllardır sürdürdüğü hayvancılık faaliyetini AB standartlarında ve modern tekniklerle yeni işletmesinde devam edecek.12 aylık erkek hayvanlar alınarak besi programı uygulanacak ve 12 aylık süre sonunda işletmede 125 ton karkas et elde edilecek. İşletme hibe desteği sağlanan IPARD Programı gereği 5 yıl Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Muş İl Koordinatörlüğü Uzmanlarınca izlenecek. Bu izleme sürecinde işletmenin karlılığı ön planda olmak üzere söz konusu faaliyetin sürdürülüp sürdürülmediği, işletmenin yatırım amacı dışında kullanılıp kullanılmadığı gibi hususlar söz konusu program gereği takip edilecek.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: