Kadın Çiftçinin Büyük Başarısı


 Kadın Çiftçinin Büyük Başarısı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın düzenlediği bilgi yarışmasında bölgede birinci, Türkiye genelinde ise üçüncü olarak kendi hazırladığı iş fikri ile 50 bin TL hibe desteği aldı.

Osmaniye’nin Kazmaca köyünde yaşayan 34 yaşındaki çiftçi Hasret Lök Bakanlığın açtığı Kadın Çiftçiler Yarışıyor yarışıyor isimli genel kültür ve bilgi yarışmasına başvurdu. Kendi geliştirdiği süt sığırı yetiştiriciliği projesiyle il ve bölge birincisi olduktan sonra Balıkesir’de yapılan finallere katılma hakkı kazandı.

Ailesinin de çiftçilikle uğraştığını söyleyen Lök açık sistem bir ahır kurduğunu ve sığırlardan üçünün buzağıladığını söyledi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İbrahim Sağlam da bakanlığın kadın çiftçileri desteklendiğini, Hasret Lök’e verilen desteğin buna en güzel örnek olduğunu belirtti. Projenin, köydeki kadınları üretime ve ekonomiye katılma adına önem taşıdığına dikkati çeken Sağlam Bakanlığın yarışmasına ülke genelinden çok sayıda proje katıldı. Hasret Lök’ün derece elde etmesi bizleri mutlu etti. Osmaniye Valiliği de İl Özel İdaresi’nden 10 bin lira ek destek sağladı. Hasret hanım, sadece köyündeki kadınlara değil, bütün çiftçilere örnek olmuştur. Bu projesinin süt sığırcılığıyla uğraşan çiftçilere yeni bir bakış açısı getireceğine inanıyorum. Türkiye nüfusunun %23,6’sı tarımda çalışıyor. Yine bu oranın %60’ını kadınlar oluşturuyor. Çiftçilikle uğraşan kadınlarımızın tarımsal üretime sağladığı katkıyı vurgulamak, kaynaşmalarını sağlamak, bitkisel ve hayvansal bilgilerini artırmak istiyoruz dedi.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: