TKDK Desteğiyle İlçe Ekonomisine Katkı


TKDK Desteğiyle İlçe Ekonomisine Katkı

Malatya’nın Darende ilçesinde 1,3 milyon TL’lik hibe desteği ile kurulan tavukçuluk işletmeleri ilçe ekonomisine katkı sağlıyor.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından desteklenen ve 11 tane çiftçinin daha 11-12. çağrı döneminde projelerini tarım ve kırsal kalkınmayı destekleme kurumuna verdi. 13’ncü çağrı döneminde ise 8 üretici projelerini verme hazırlıklarına başladı. Hibe miktarının yüzde 65 proje bedeli ile birlikte 1.3 milyon TL olduğu ve 25 bin başlık olduğu bildirildi.

Aşağı Ulupınar‘da tavuk üreticisi Bünyamin Erdoğan, “Şu anda civcivler 12 günlük. Daha öncekileri 38 günde gönderdik başarılı olduk. Bunlarda güzel olacak. Bir sıkıntımız yok. İki katlı daha kümes yapıyoruz. 150 binlik olacak ileride. Bir kooperatif kurup Darende et diye kendi entegremizi kendimiz kuracağız inşallah. Darende et olarak kendimiz üretirsek Darende ekonomisine katkı sağlarız“ dedi.

Erdoğan, “Tavukçuluk, Türkiye’de tarım kesiminin en güçlü sektörlerinden biridir. Geçimini bu sektörden sağlayan insan sayısı iki milyona yakındır ve sektörün yıllık cirosu 3 milyar ABD doları civarındadır. Üretim koşulları gelişmiş ülkelerle hemen hemen aynı olmakla birlikte, ülkemizdeki piliç tüketimi gelişmiş ülkelerdeki tüketimin yarısı kadardır. Bu potansiyelin değerlendirilmesi gerekir” ifadelerini kullandı.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: