Çiftçiye Verilecek Destekler Açıklandı

ciftci

Çiftçiye Verilecek Destekler Açıklandı

Çiftçilere 2014 yılı için verilecek mazot ve gübre desteği 3.1 lira ile 7.5 lira arasında olacak. En düşük destek süs bitkisi yetiştirenlere, en büyük destek de endüstriyel bitki üreticilerine verilecek.

üreticilere 2014 yılında dekar başına 3.1 lira ile 7.5 lira arasında değişen miktarlarda mazot ve gübre destekleme ve 2.5 lira da toprak analiz desteği ödenecek.

Çiftçi Desteklerinde Neler Var?

Verilecek desteklerde, peyzaj ve süs bitkileri, özel çayır, mera ve orman emvali üreticilerine dekar başına 3.1 lira mazot, 4.3 lira gübre destekleme ödemesi yapılacak.

Tebliğe göre, hububat, yem bitkileri, baklagiller, yumru bitkiler, sebze ve meyve üreticilerine dekar başına 4.6 lira mazot, 6 lira gübre desteklemesi verilecek.

Buna karşılık, susam, yerfıstığı, soya fasulyesi, ayçiçeği, kolza, pamuk, haşhaş, aspir ca mısır gibi yağlı tohumlu ve endüstriyel bitki üreticilerine ise dekar başına 7.5 lira mazot ve gübre destekleme ödemesi yapılacak.

Tebliğe göre, 2014 üretim yılında çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olan ve belirlenen esaslara göre tarımsal faaliyette bulunan çiftçilere verilecek toprak analizi desteği dekar başına 2.5 lira olarak belirlendi.

Tarımsal desteklerden yararlanmak için 2014 yılı itibarıyla Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) dahil olmak gerekiyor. Ayrıca, 1 dekardan küçük araziler için destekleme yapılmayacak.

Destekleme alınmak istenen 50 dekar ve üstü her tarım arazisi için, Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş laboratuvarlarda en geç 1 Eylül’e kadar toprak analizi yaptırılması gerekiyor.

Konuyla ilgili başvuru süreçleri için uzmanlarımızla görüşünüz. 0850 495 55 66

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: