Arıcılara Bal Gibi Hibe!

Arıcılara Bal Gibi Hibe!

TKDK Aydın il Koordinatörlüğü, arıcılık sektöründe faaliyet gösteren ve bu alanla ilgili proje geliştiren vatandaşlara, bal üretimi ve ana arı yetiştiriciliği için makina ekipman ve mikro ölçekli işleme ve paketleme tesislerinin kurulması için 5 bin Avro ile 250 bin Avro arasında yüzde 50 geri ödemesiz hibe desteği veriyor.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Aydın İl Koordinatörü Erhan Çiftçi, yaptığı açıklamada; “TKDK, arıcılık ve bal üretiminin desteklenmesini hedeflemektedir. Uygun harcama tutarı en düşük 5 bin Avro, en yüksek 250 bin Avro’dur. Destek tutarının belirlenmesine esas olacak uygun harcamalar; kovan, bal ve diğer arıcılık ürünlerinin üretilmesi, depolanması ve işlenmesine yönelik barınak ve ek binaların yapımı, genişletilmesi, modernizasyonu için gerekli inşaat işleri, lisanslı yetiştiricilerin ana arı üretebileceği yetiştirme istasyonlarının kurulumu için gerekli inşaat işleri, kovan üretimi, bakımı ve yönetimi için gerekli ekipmanların satın alınması, karavan, bal ve diğer arıcılık ürünlerinin (bal mumu, arı sütü, polen, arı zehiri, propolis) üretimi, paketlenmesi, depolanması ve analizi için gerekli makine ve ekipmanın satın alınması, çiftlikte gerçekleştirilecek bal işlenmesi ve paketlenmesine yönelik teknolojik bantların satın alınması ve var olanların modernizasyonu için gerekli yatırımlar, lisanslı yetiştiricilerin ana arı üretebileceği yetiştirme istasyonları için makine ve ekipman satın alınması, projelerin hazırlanması aşamasında hizmet alımı kapsamında danışmanlık ücretleri, fizibilite çalışmaları, lisans ve patent haklarının devralınmasına yönelik alımlar ile AB finansmanı ve Türkiye Cumhuriyeti finansmanının rolünü vurgulamak amacıyla tabela veya pano alımları destek kapsamındadır. Bu ve benzeri alanlarda proje geliştiren yatırımcılar ayrıca KDV, ÖTV, gelir vergisi, kurumlar vergisi ve gümrük vergisinden de muaf olacaklar” dedi.

Aydın’da desteklenen arıcılık projeleri hakkında da bilgiler veren Çiftçi, “Şu ana kadar proje kabul ettiğimiz 9,10,11 ve 12. Çağrı dönemlerinde toplam 34 arıcılık projesi aldık. Önümüzdeki çağrı dönemlerinde de bu sayının giderek artacağını ummaktayız. Günümüzde arıcılık, tüm dünyada yapılan en yaygın tarımsal faaliyetlerden birisidir. Arıcılık tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de son yıllarda önemli gelişme kaydeden bir sektör haline gelmiştir. Biz Aydın TKDK olarak verdiğimiz desteklerle arıcılığın sorunlarına çözüm olabilmeyi amaçlamakta ve bu kapsamda uyguladığımız program ve projelerle; kırsal ekonominin rekabet gücünün yükseltilmesi, gelir ve istihdam imkanlarının artırılmasını amaçlamaktayız” diye konuştu.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: