Hayvan Alımına Beklenen Destek Geldi

hayvan

Hayvan Alımına Beklenen Destek Geldi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Doğu Anadolu Projesi (DAP), Güney Doğu Anadolu Projesi (GAP), Konya Ovası Projesi (KOP) ve Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) bölgelerinde, koyun-keçi işletme ve damızlık erkek hayvan alımı yatırımı konularında hibe desteği verecektir.

Hayvancılık yatırımlarının desteklenmesi amacıyla yapılması gerekenleri kapsayan tebliğe göre, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Konya Ovası ve Doğu Karadeniz projeleri kapsamındaki illerde uygulama birimleri ile görevleri belirlendi.  Damızlık sığır ve koyun-keçi işletme yatırımlarına, projede yer alan inşaat yatırımı konusunda, yatırımın gerçekleşme tutarının yüzde 50’si kadar hibe desteği uygulanacaktır. Destek, ahır-ağıl tadilatı veya yeni yapılacak kapalı, yarı açık ve açık sistemli ahır ve ağılları kapsayacak. Projede yer alan damızlık erkek hayvan alımı yatırımı konusunda, hayvan alım tutarının yüzde 80’ini kadar hibe desteği uygulanacaktır ve destek, damızlık boğa, damızlık koç-teke alımını da içerecektir.

İnşaat yatırımı ile damızlık koç-teke alımı yatırım desteği DAP kapsamında ;

Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Erzincan, Erzurum, Elazığ, Hakkari, Iğdır, Kars, Malatya, Muş, Tunceli ve Van illeri, Güney GAP kapsamındaki Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak illeri, KOP alanındaki Konya, Karaman, Niğde ve Aksaray illeri ile DOKAP kapsamındaki Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Bayburt ve Gümüşhane illerinde uygulanacaktır.

Damızlık boğa alımı yatırım desteği ise;

DAP, GAP ve DOKAP kapsamındaki illerde hayata geçirilecektir. Hibe desteğinden, projesi onaylanan ve projesinde belirtilen süre içinde yatırımı tamamlanan işletmeler yararlanacaktır.

Hibe desteklemesinden Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı TÜRKVET veri tabanına ve Koyun Keçi Kayıt Sistemine kayıtlı en az 10, en fazla 49 baş anaç sığır veya en az 100, en fazla 200 baş anaç koyun-keçi kapasiteli, başvuru tarihinden en az 1 yıl önce kayıt altına alınmış aktif işletmesi olan gerçek ve tüzel kişiler yararlanabilecekledir. Başvurusu onaylanarak yeni inşaat yapımı, tadilatı, damızlık boğa alımı ve damızlık koç-teke alımını gerçekleştiren yatırımcılara destekleme ödemesi yapılacak. Yatırımcı, uygulanacak her bir hibe destek konusundan bir kez faydalandırılacak. Yatırım tutarı üst sınırı her yılın başında bütçe imkanları dikkate alınarak Bakanlıkça belirlenip il müdürlüklerine bildirilecektir. Damızlık erkek hayvan alımı yatırımı konusunda, büyükbaş işletmeleri bir baş damızlık boğa, küçükbaş işletmeler ise mevcut anaç koyun-keçi sayısının yüzde 5’ini aşmayacak miktarda damızlık koç-teke alımı için uygulanacak hibe desteklemesinden faydalandırılacak. Desteğe konu damızlık boğa, koç-teke ırkları Bakanlıkça belirlenecek. Damızlık boğalar Bakanlık, TİGEM veya hastalıktan arı işletmelerden temin edilecektir.

Kobiline Bilgi Merkezi 0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

 

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: