Tarımsal Yatırımın Püf Noktaları Nelerdir?

tarım

Tarımsal Yatırımın Püf  Noktaları Nelerdir?

Tarım sektörüne yatırım planı yapanlar ve yüzde 70’e varan hibe desteklerinden yararlanmak isteyenlere Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Başkanı Recep Ali Nazlı önemli ipuçları vererek yol haritası  gösterdi.

Türkiye’de son dönemde tarım sektörüne ciddi yatırımlar yapıldı ve yapılmaya devam ediliyor. Söz konusu yatırımlarda Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun (TKDK) yürüttüğü hibe destekli Avrupa Kırsal Kalkınma Programı (IPARD) projeleri önemli bir etken oldu. IPARD I, 14üncü çağrı ile sona eriyor. 1 Milyar Euro’nun üzerinde bir kaynak ile ikinci faz ise bu ay sonunda başlayacak. Hibe oranının maksimum yüzde 65’ten yüzde 70’e çıkarılacağı yatırım desteklerine birçok yeni başlıklar da eklendi. Yumurta tavukçuluğu, yenilenebilir enerji, makine ekipman parkları bunlardan sadece bir kaçı.

Proje Hazırlama Aşamasına Dikkat Edin!

Ali Recep Nazlı, iyi yapılmış ve hazırlanmış bütün projelerin onay aldığını ifade ederek, “İlk çağrımızda toplam 41 proje aldık ve 4 proje geçti. 13’üncü çağrıda ise 3 bin 650 proje aldık, 2 bin 500den fazlasını geçirdik. Toplam sayımıza bakarsak 16 bine yakın projemiz var, 11 bine yakını geçti. İyi hazırlanmayan projeleri reddetmemek için yatırımcımıza geri çektiriyoruz. Bir daha hazırlatıyoruz.” dedi.

Proje Fikir Aşamasında Destek Alın!

Tarım sektörüne ilk defa yatırım yapacak olanlar için danışmanlık hizmeti kritik önemdedir. Hem yatırımcının doğru bilgilendirilmesi hem de tüm süreç boyunca iyi bir strateji izleyebilmesinde danışmanlık şirketlerine önemli bir rol düşüyor.

Projelerle ilgili olarak danışmanlık giderlerini de desteklediklerini hatırlatan Ali Recep Nazlı, “Projeleri hazırlayamayan, zor olduğunu düşünen yatırımcılar, projelerini danışman şirketlere hazırlatabilir ve bunun da yüzde 70’e kadar olan kısmı destek kapsamındadır.” diyor.

Ali Recep Nazlı da IPARD programından faydalanmak isteyen yatırımcılara öncelikle daha fikir aşamasında iken TKDK ya da danışmanlık şirketleri iletişime geçilmesi noktasında tavsiyede bulunuyor.

Bazen yatırımcıların fikir aşamasından sonra projeye kendi başlarına karar verdiğini ve projelerini hazırladıktan sonra, son başvuru tarihinde il koordinatörlüklerine dosyalarıyla birlikte geldiklerini ifade eden Nazlı, o aşamadan sonra kurum olarak fazla yapılacak bir şey olmadığını ifade ediyor.

Yatırım Yapılacak Alanı İyi Araştırın!

IPARD projelerinden faydalanmak isteyen girişimcilerin ne tür yatırım yapmayı planlıyorlarsa öncelikle o konuyu en iyi şekilde öğrenmeleri gerektiğini ifade eden Nazlı, “Yatırımcılar Burada çok güzel teşvikler, destekler, hibeler var; hemen ben burada bir proje yapayım mantığı ile gelmemeliler. Bu işe yatırım yapacaklar önce ilgilendikleri alanla ilgili araştırma yapıp, iş hakkında bilgi sahibi olup, biraz kafa yormalı” diyor.

Yatırımınızı Yaptıktan Sonra İşinizin Başında Durun!

Hem tarımsal hem de kırsal alana yapılacak yatırımlarda iş ile ilgilenmek ve işinin başında durmayı olmazsa olmaz şartlar arasında gösteren Nazlı, “Bir yere yatırım yapıp, orayı bir şekilde arada bir ziyaret ederim şeklinde düşünmesinler. Çok ciddi şekilde işlerinin başında durmaları gerekiyor. İşletmelerde bulunmak ve sorunlarla ilgilenmek gerekiyor. Canlı materyal beslendiği zaman tarım riskli bir yatırım alanıdır.” uyarısında bulunuyor.

Yatırımlar 5 yıl Takip Edilecek!

Proje sürecindeki başarı tek başına bir şey ifade etmiyor. Asıl önemli olan bu yatırımın kârlı bir işletme olarak sürdürülebilir olması. Bu yüzden de TKDK, yatırımları 5 yıllık izleme sürecine tabii tutuyor. Bu süreçte yatırımların her aşamasını kontrol ettiklerini kaydeden Ali Recep Nazlı, “Onları sadece izlemekten öte rehberlik etmek amacıyla da kontrol ediyoruz. Bu konuda geçmiş yatırımcılarımızı da aynı zamanda eğitiyoruz, yetiştiriyoruz. Yatırımcıların bilgi, teknik ve pratik anlamda eksik kalan yönlerini tamamlıyoruz.” diyor.

Kobiline Bilgi Merkezi 0850 811 2 444
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi  

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: