Başarılı Girişimcilerden Bakış Açınızı Değiştirecek 10 Altın Tavsiye!

Günümüzde birçok başarılı insan vardıkları noktaya “armut piş ağzıma düş” yöntemiyle gelmemiştir. Bilgilerini, zekâlarını, kaynaklarını nerede nasıl ve ne şekilde kullanabileceklerini öğrenerek basamakları tırmanmışlardır.
İşte başarılı girişimcilerin genç yaşlarda tecrübe edip çıkardıkları dersler ve attığınız adımlarda size de ışık tutacak 10 adım.

1.Denemekten korkmayın!
Risk-smerti-snizhaetsya-esli-chelovek-osoznayot-tsel-v-zhizni.jpg
Bir insanın hayattan ne istediği, beklentileri elbette çok önemlidir. Fakat insanın neyi istediğini bilmesi çok daha önem arz eder. Özellikle genç yaşlarda, ne istediğini bildiğine dair şüpheler ve soru işaretleri barındırmak olası bir durumdur. Bunun çözüm yolu olarak birçok alanda çalışıp aranılan cevaba erişmek, sizi ileride başarıya taşımak için sağlam bir adım olacaktır. Kriterlerini esnek tutmanız gereken bu genç yaşlarda birçok farklı iş deneyimi edinmekten korkmamalısınız.
Ne demişler, kötü bir iş yoktur. İyi bir deneyim vardır.

2.Dengeyi sağlayın!
how_to_balance-600x337.jpg
Hayattaki rolünüzü belirleyeceğiniz yer, tam da bu dengeyi sağlama dönemidir. Nasıl biri olmak istediğinizden ne iş yapacağınıza, arkadaş seçimlerinizden özel hayatınıza kadar tüm bu kriterleri belirlemek için genç yaşlarda verilen kararlar kadar daha sağlıklı kararlar olamaz.

3.Dibe battığınız an daha yükseğe zıplarsınız!
19168-gap-jump-business-1
Ticaret bir risk yönetme sanatıdır. Kriz dönemlerinde tasarruf bahanesi ile yapılmayan risk yönetiminin bedelini batarak ödeme olasılığı tahmin edemeyeceğiniz kadar yüksektir.
Yükselişleriniz olacağı gibi, dibi gördüğünüz zamanda elbette yaşanacaktır. Ve dibi görmek için yirmili yaşlardan daha uygun bir dönem yok! Genç yaşlarda edinilen deneyim kadar sağlam bir yapı yoktur. Bu yapı zirveye zemin hazırlar. Zeminde sağlam olan yapı, asla kolay kolay yıkılmaz.
Sözün özü; batmaktan, dibi görmekten korkmayın.

4.Kendi kendinizin akıl hocası olun!
bir-akil-hocasi-mentor-nasil-bulunur-800x445
Bir insanın kendini geliştirmek ve kendini durmadan güncellemek amacıyla özveri ile çaba göstermesi kadar mükemmel bir şey yoktur. Bu çaba ile gençlik dinamizmi birleştiği anda, ortaya çıkacak olan o müthiş enerji, size kendinizden başka kimsenin destek olamayacağını anlamanıza yeter de artar.
Yeni dersler çıkarmak için en ideal yaşlardır yirmili yaşlar.

5.”O” riski göze alın!
Business challenge
Risk, modern dünyada sosyal ve finansal mobilitenin hız birimidir. Risk almadan farklı ve tercihen daha yüksek bir konuma gelmeniz mümkün değildir. Genç yaşlarda risk almanın kazandıracakları, kaybettireceklerinden çok daha fazladır. Bu yüzden alabileceğiniz en önemli riskleri bu yaşlarda almalısınız.
Risk olmadan başarı olmaz!

6.Bir an önce iş hayatına atılın!
2696181147_301c1da868_o
Erken kalkan yol alır diye boşuna dememişlerdir öyle değil mi? İş hayatına ne kadar erken atılırsanız o kadar deneyim havuzunuzu doldurmuş olursunuz. Amerika’da en çok kazanan ve en güçlü teknoloji şirketlerinin CEO’larının eğitimlerine bakıldığında, en önemli üç tanesinin okulu bırakmış olduğu görülüyor. Bu kişiler Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, Dell Bilgisayarları’nın kurucusu Michael Dell ve Oracle’dan Larry Ellison. Bu istisnalar haricinde tabii ki eğitim durumunun da katkısı büyük iş yaşamında. Yani kısaca, zaman iş hayatına bir an önce atılma zamanı!

7.Sermaye biriktirmeye bir an önce başlayın!
Hillerbrand+Magsamen+(Accumulation)-1.jpg
Genç yaşlarda başlanan sermaye birikimlerine ayrılan her kuruş gelecekte oluşturacağınız büyük resmin bir parçası olacaktır. Bu yaşlarda kazandığınız her kuruşun bir kısmını gelecekte yapacağınız büyük resim için bir kenara ayırmayı unutmamalısınız. Genç yaşlarda para kazanmaya başladıysanız hedefiniz kazandığını anında harcamak değil, bir an önce birikime başlamak olmalı.
Baktınız ki para biriktirmeye başladınız gayet de güzel gidiyorsunuz. İşte tam bu noktada kendinize küçük bir ödül vererek hem motivasyonunuzu arttıracak hem de yaptığınızın karşılığını görmüş olacaksınız. Bunu yaparken kendinize bir birikim hedefi koyun. Bu hedefe ulaşmak için çabalayın ve ulaştığınız zaman kendinize bir ödül verin. Daha sonra hedefinizi biraz daha yükseltin. Yine bu hedefe ulaştığınızda bir ödül daha verin. Böylece dinamik bir şekilde ve sıkılmadan güzel bir hedef tutturmuş olacaksınız!

8.Hayallerinizden asla vazgeçmeyin!
dreamsearthsky
“Yoruldum”, “yeter artık”, “bıktım, bunaldım” kelimelerini telaffuz ettiğiniz zaman; kısaca pes etmek üzere olduğunuz her an sizi siz yapan şeyi; hayallerinizi hatırlayın. Sizi dimdik tutan şey hayallerinizdir.
Zata’nın da dediği gibi:
“Hayallerinden vazgeçme sakın. Çünkü sen vazgeçtiğinde, onlar da senden vazgeçecektir. Unutma: hayata hayallerle tutunabilirsin.”

9.Kendiniz gibi düşünen insanlarla zaman geçirin!
103507261-gettyimages-96210965-1910x1000
Kurduğunuz hayaller olsun ilgi alanlarınız olsun mutlaka bu konularda sizinle ortak düşüncelere sahip insanlarla karşılaşacaksınızdır. Eğer karşılaşmadıysanız bir an önce onları bulun. Sizin gibi düşünen, aynı amaçları olan genç ve hırslı pek çok insan var.
Kader birliği yapacağınız insanları bulmak için şu yaşadığınız an, hiç de geç değil!

10.Ne istediğinizi bilin.
Student on the highway with question mark
Hayatta başarılı olan çoğu insanın belki de sahip olduğu en büyük meziyet ne istediklerini bilmeleridir. Bu bilince sahip biri etrafına aldırmadan başarılı olmak için o yolda ilerler. Ne istediğini kısa sürede bulan insanlar maymun iştahlı olmanın başarısızlığını ve çaresizliğini asla yaşamayacak olanlardır. Hedefe giden yolda yapılan hatalar, alınan yaralar bu kişiler için hiç de “bana mısın” demez. İnsan daha da güçlü çıkar bunların içinden ve bu yolda daha cesur ilerler. Bu sebeptendir ki, bilinmezliğin kalp sancısıyla dolaşanları zayıf bulurlar. Hedeflerine ulaştıklarında da, misyonlarını tamamlayıp oturmazlar. Bir sonraki adım, daha büyük bir hedefe odaklanmış bir şekilde yepyeni bir savaşa girmektir. Ne istediğini bulamamış insanlara kıyasla daha az yorulur bu insanlar. Enerjilerini harcayacakları yerlere nokta atışı yaparlar.
1-0 önde başlamaları bu yüzden işte…

Kobi-Line Haber Merkezi
05.10.2016

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: