Bakanlık Yerli Sinemanın Yanında

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 5224 sayılı “Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılması ile Desteklenmesi Hakkında Kanun” çerçevesinde sinema sektörüne sağlanan destekler için yapılan başvurular bugünden itibaren “E-Devlet” üzerinden yapılacak.

Sinema sektöründe Türkiye’de tek olan Kültür ve Turizm Bakanlığı fonu ile animasyon film, araştırma ve geliştirme, belgesel film, ilk filmini gerçekleştirecek yönetmen, kısa film, senaryo ve diyalog yazımı, uzun metrajlı kurgu film yapımı ve yapım sonrası alanlarında destek veriliyor. Büyük ilgi gören bu alanda yılda bin 500’ün üzerinde proje başvurusu alınıyor. Başvuruların çevrimiçi alınması amacıyla Bakanlık tarafından artık aynı anda 8 başvuru işlemi birden E-Devlet kapısı üzerinden kullanıcıların erişimine açılıyor. En üst seviyede siber güvenlik önlemleri ile yürütülecek işlemler, başvuru sahiplerinin iş yükünü de büyük ölçüde azaltacak.

2005 yılında yürürlüğe giren 5224 sayılı Sinema Kanunu ile sinema sektörüne devlet desteği yeni bir boyuta kavuştu. 1990-2004 yılları arasında sinema sektörüne aktarılan destek 5,7 milyon dolar iken, 2005-2016 arasında bu tutar 176 milyon dolara kadar ulaştı. Sektöre verilen desteklerle birlikte üretimde de önemli bir artış meydana gelerek, 2004 yılında gösterime giren yerli film sayısı 18 iken 2016 yılında 135’e ulaştı. 2004 yılında 29,7 milyon olan izleyici sayısı ise 2016 yılında 58,2 milyona kadar ulaştı. Yerli filmlere olan ilgi büyük oranda artarken, yerli film izlenme oranı ülkemiz de % 53 ile Avrupa’da ilk sırada yer alıyor. İkinci sırada bulunan Fransa’da ise bu oran yüzde 35 seviyesinde.

2017 yılında 30 uzun metraj film projesine 25,6 milyon TL, araştırma ve geliştirme, kısa, belgesel, animasyon film ve senaryo yazım türlerinde 166 projeye 6 milyon 540 bin TL olmak üzere toplam 32 milyon 140 bin TL’lik rekor destek sağlandı.

Başvuru şartlarının neler olduğunu, ne tür destekler verildiğini ve bu desteklerden nasıl faydalanacağınızı öğrenmek için Kobi-Line uzmanlarıyla görüşerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kobi-Line Haber Merkezi
www.kobi-line.com.tr

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: