Ekonomi Bakanlığı’ndan Tedarikçi Firmalara Müjde!

 

Ekonomi Bakanlığı, yapılan çalışmalarla ihracat Destekleri kapsamında verdiği “Pazara Giriş Belgeleri” desteğine yeni ve cömert bir kalem daha ekledi. Yeni eklenen bu desteğin adı, “Küresel Tedarik Zinciri Yetkinlik Proje Desteği”.  Bu destek ile birlikte Türk tedarikçi firmalarının  küresel tedarik zincirine yeni ve daha etkin bir tedarikçi olarak katılımlarının sağlanması yönünde ara malı üretim ve ihracat yetkinliklerinin arttırılması amaçlanmaktadır.

Küresel Tedarik Zinciri Yetkinlik Projesi nedir ve neleri kapsar? Destek için belli bir üst sınır var mıdır? Kimler bu destekten yararlanabilir? Ne kadar süre ile faydalanılabilir? Bu soruları cevaplamadan önce küresel tedarik zinciri ile ilgili bazı terimleri açıklamak daha doğru olacaktır.

Küresel Firma, Marka:

İhracat, ciro gibi yönlerden sektöründe küresel ölçeğe haiz Bakanlıkça uygun görülen yurt dışındaki firmalar.

Tedarikçi:

Ara malı üreten ve çalışmakta olduğu veya çalışacağı Küresel Firmaya yeni ürün tedarik edecek veya mevcut bulunan ürünü ile yeni bir küresel firmaya tedarikçi olacak şirket.

Küresel Tedarik Zinciri:

Ham maddelerin ara malına ve ara malların nihai ürünlere çevrilmesi, ara malı/nihai ürünlerin müşterilere ulaşması ve satış sonrası hizmet aşamalarını içeren üretici ve dağıtıcılardan oluşan küresel ağ.

Küresel Tedarik Zinciri Yetkinlik Projesi:

Şirketlerin küresel firmalarla tedarikçi ilişkisi kurmalarını sağlayacak nitelikte ve genelgede belirtilen nitelikteki giderleri içerir. Bu destek Türk tedarikçilerinin çalışmakta olduğu ya da çalışacağı küresel firmalar için yeni ya da mevcut ürün satışlarını yükseltmeyi hedeflemiştir. Bu kapsamda firmaların projelerinde bulunacak olan aşağıda belirtilen harcamalar desteklenecektir:

· Makine, Ekipman, Donanım Alımı
· Yurt Dışı Ofis-Depo Harcamaları
· Yazılım Alımı
· Eğitim, Danışmanlık ve Müşteri Ziyaretleri
· Sertifikasyon, Test/Analiz, Ürün Doğrulama Harcamaları

Devletin vermiş olduğu her teşvikte olduğu gibi bu desteğinde bir üst sınırı vardır. Küresel Tedarik Zinciri Yetkinlik Projesi, proje başına 2 yıl boyunca %50 oranında ve 1.000.000 dolarına kadar desteklenecektir.

Bu desteklerden nasıl faydalanacaksınız? Bakanlık hangi firmalara onay verecek? Küresel Tedarik Zinciri Proje desteğinden faydalanmak isteyen firmalar ne yapmalı? Başvurular nasıl yapılacak? Bakanlık projeyi incelerken nelere dikkat edecek? Gibi sorularınızın cevapları ve bu destekler hakkında daha detaylı bilgi almak için Kobi-Line uzmanlarıyla görüşebilirsiniz.

Kobi-Line Haber Merkezi
www.kobi-line.com.tr

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: