KOSGEB Destekledi Onlar Yaptı

Bingöl’deki mobilyacı kardeşler, borçla kurup devlet desteğiyle kısa sürede büyüttükleri aile şirketleriyle 40 kişiye istihdam sağladı. Bölgeye mobilya imalatı ve satışı yapan kardeşler, şimdi Cazibe Merkezi programının sonuçlanmasını bekliyor. Bingöl’de 2012 yılında 2’şer bin TL sermaye ve 6 bin TL borçla aile şirketlerini kuran Başaran kardeşler, KOSGEB ve Fırat Kalkınma Ajansı aracılığıyla sağlanan teşviklerden yararlanarak, modern bir işletme kurdu. Mobilya ve inşaat sektöründe toplamda 40 kişi istihdam eden kardeşler, yalnızca kendi şehirlerine değil bölgede farklı illere mobilya satışı yapıyor. Sınırlı imkânlarla aile şirketi kurduklarını belirten Mehmet Başaran, ilk aldıkları desteğin KOSGEB’den olduğunu söyledi.

Süreç sonunda iyi bir iş potansiyeli yakaladıklarını Mehmet Başaran, “Kurduğumuz şirket iş yapmaya başlayınca Fırat Kalkınma Ajansı’ndan destek aldık. Bu destekle 2013 yılının başlarında iş yerimizi modern bir tesis haline getirdik. Hali hazırda mobilyaya ek olarak inşaat işlerimizle birlikte 40 kişiyi istihdam etmekteyiz. Cazibe Merkezleri programına da başvuruda bulunduk. Bu program kapsamında eğer yaptığımız başvuru onaylanırsa, 4 bin metrekare kapalı bir ortamda daha modern bir tesiste üretim yapmayı planlıyoruz. Projemiz onaylandığı halde büyüteceğimiz tesiste 40 kişi olan istihdam sayımızı 100’e çıkarmayı planlıyoruz,” diyerek gelecek planlarını anlattı.

Devletin sağladığı desteklerden herkesin yararlanılması gerektiğini ifade eden Mehmet Başaran, “Diğer iş adamlarımızın da devlet desteklerinden yararlanarak farklı bölgelere yatırım yapması gerekiyor. Şirketler bu bölgede çok çabuk büyüyebilir ve hızla gelişebilir. Çok iyi bir pazar imkânı var ve bu imkânın değerlendirilmesi gerekiyor,” dedi.

2012 yılından önce inşaat sektöründe işçi olarak çalışan Başaran kardeşler, zor şartlar altında aile şirketi kurduklarını ifade etti. Faruk Başaran, “Şirketi kurmadan önce gurbette yaşayıp inşaat sektöründe çalışıyorduk. Annemin hasta olduğu 3 yıl boyunca hiç çalışamadık çünkü annemize bakmak zorunda kaldık. Annem vefat ettikten sonra ise 2012 yılında kişi başı 2 bin lira sermaye, 2’şer bin de borçla aile şirketi kurduk. Başta küçük bir işletmeydik sonra hızlıca büyüdük. Şuan şirketimizde 40 kişiyi istihdam ediyoruz ve yıllık ortalama 70 bine yakın vergi ödüyoruz. Başarmanın sırrı inanmaktır. Biz inandık ve başardık. İşlerimiz şuan çok iyi, bizde çalışanlarımızla birlikte aynı koşullarda çalışıyoruz” diye konuştu.

Kobi-Line Haber Merkezi
www.kobi-line.com

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: