Siz Proje Geliştirin TAGEM Hayata Geçirsin!

Tarım alanında çiftçiye destekler sürüyor. Tarımda Ar-Ge yapmak isteyenlere proje başına 3 milyon TL ye kadar destek verilecek. BTSO ev sahipliğinde Gıda ve Tarımsal Ar-Ge ve İnavosyanda Kamu-Özel Sektör Buluşması toplantısı düzenlendi. Toplantının açılış konuşmasını BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Aytuğ Onur yaptı.

Dünyada 7,6 milyar insanın yaşadığını, bu rakamın 2030 yılında 9 milyara yaklaşmasının beklendiğini ifade eden Aytuğ Onur, gıda üretiminin her geçen gün daha da stratejik bir öneme kavuştuğunu vurguladı. Bursa’nın Türkiye’nin gıda deposu olduğunu belirten Onur, Bu bilinçle sektörümüzün katma değerli üretimini ve Ar-Ge yatırımlarını artırmak için önemli adımlar atıyoruz diye konuştu.

BTSO’nun Gıda, Tarım ve Hayvancılık Konseyi yapılanması ile özel sektör-kamu-üniversite işbirliğini güçlendirdiğini belirten Aytuğ Onur, Ur-Ge ve Ticari Safari projeleri kapsamında düzenledikleri alım heyeti organizasyonlarıyla sektörün ihracatını artırdıklarını vurguladı.

Eylül ayında sektörü ilgilendiren önemli bir buluşmayı daha gerçekleştireceklerini açıklayan Onur, Merinos AKKM de 28-29 Eylül tarihleri arasında 150 den fazla yabancı firma temsilcisinin katılımıyla bir alım heyeti organizasyonu düzenlemeyi planlıyoruz. Ayrıca aynı tarihler arasında 4. Uluslararası Gıda Kongresini de düzenleyeceğiz. Bursa’mıza ve sektörlerimize değer katan çalışmalarımıza devam edeceğiz şeklinde açıklama yaptı.

TAGEM Genel Müdürü Nevzat Birişik, dünyada 6 milyar ton gıdanın olduğunu belirterek, üretilen gıdanın 2.52 trilyon dolar değerinde olduğunu belirtti. ABD de bir vatandaşın gıdaya gelirinin %10 unu harcadığına dikkat çeken Birişik, Avrupa’da bu oran yüzde 15. Türkiye’de ise bir aile, gelirinin
% 20sini gıdaya harcıyor şeklinde ifade etti.

Dünyada tarıma yönelik Ar-Ge harcamalarının hızla arttığını söyleyen Aytuğ Birişik, Türk tarımını büyütecek ve ilerletecek tek unsurun da Ar-Ge olduğunu dile getirdi. Ar-Geye ne kadar yatırım yaparsak, sektör o kadar gelişiyor diyen Birişik, TAGEM’in sektörün Ar-Ge odaklı büyümesine büyük destek verilmesi gerektiğini vurguladı.

TAGEM’in Türkiye’nin en büyük araştırma organizasyonu olduğunu da ifade eden Birişik, TAGEM olarak 10 orta ölçekli üniversite büyüklüğündeyiz. 35 vilayette 50 enstitümüz var. Bu enstitülerde 7 bin 500 personelimiz çalışıyor. 3 bin civarında tam zamanlı araştırmacımız var. 380-400 milyon lira civarında Ar-Ge harcaması yapıyoruz. Yıllık bin 600 civarında proje döngüsü yönetiyoruz. 284 laboratuvarımız mevcut dedi.

Ar-Ge yatırımı yapmak isteyen firmaları TAGEM’in sunduğu avantajlardan faydalanmaya davet eden Birişik, Enstitülerimizi özel sektöre açtık. Biz her işimizi özel sektörümüzle yapmak istiyoruz. Yetişmiş personelimiz, arazilerimiz ve makinelerimizin hepsi firmalarımızın hizmetinde. Enstitüdeki personelimizin mesaisini size vermeye hazırız ifadelerini kullandı. Her bir enstitüye ofis açacaklarını kaydeden Aytuğ Birişik ”Gelin enstitümüzde çalışın. Bize proje sunun. Her bir projeye 3 milyon TL ye kadar destek veriyoruz. Yeter ki istifade edin. Bizler özel sektörün Ar-Ge harcamalarını araştırdık. Firmalarımız sera, arazi ve makine gibi alanlarda yatırımlarının % 50’sini ayırıyor. %25-30 ise personel gideri. Geri kalan bölümü ise sabit ve diğer Ar-Ge giderleri. Bizler şunu istiyoruz; % 75’ini biz ödemeye hazırız. Arazi makine ve eleman almayın. Hepsi bizde var. Sadece proje geliştirin, bize gelin,” diyerek özel sektöre çağrıda bulundu.

Kobi-Line Haber Merkezi
www.kobi-line .com

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: