Bakanlıktan Organik Ürün Yatırımına Rekor Teşvik!

Gün geçtikçe organik meyve, sebze, yumurta gibi ürünlere talep artıyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı organik tarıma özel destek ve teşvik paketlerini uygulamaya sokarken, bu sektördeki usulsüz uygulamalara da engel oluyor. Bakanlık, 2005 yılından bu yana organik üretim yapan üreticiye 400 milyon liralık destek sağlarken bu sayede 77 milyon dolarlık organik tarım ihracatı gerçekleştirildi. Bakanlık yaptığı denetimlerde organik olmayan ürünleri “organik” diye satan 63 işletmeyi tespit ederek 1,1 milyon lira ceza kesti. Sahte organik ürün sertifikası kullanan 9 işletme yakalanırken, 5 kuruluşun da sertifikasyon yetkisi iptal edildi.

Organik pazar gün geçtikçe büyürken, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da Türkiye’nin dünya pazarında yer alması için harekete geçti. Bakanlık, geçtiğimiz 10 yılda organik üretim yapan üreticiye yaklaşık 400 milyon liralık destek verirken, organik tarım üretiminde de dikkat çeken artışlar yaşandı. Üretici sayısı 12 bin 428’den geçtiğimiz yıl 67 bin 878’e yükselirken, üretim miktarı ise 310 bin tondan geçtiğimiz yıl 2,5 milyon tona ulaştı. Organik tarımın, tarım ihracatında yeri de artarak geçtiğimiz yıl 77 milyon dolarlık organik tarım ihracatı yapıldı.

Organik meyve, sebze, yumurta gibi ürünler giderek daha popüler hale gelirken organik tarım sahtekârlıkları da gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Organik olmadığı halde, yumurtayı “gezen tavuk, köy tavuğu yumurtası ” etiketi altında, meyve ve sebzeyi “ekolojik, doğal” etiketi altında, tüketicide organik algısı yaratarak piyasa fiyatının üzerinde satan satıcılara da uygulanan denetim ve cezalar artırıldı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, organik sertifikası olmadığı halde ürünlerini organik etiketiyle satan ya da ücret aşamasında usulsüzlük yapan 63 işletmeciye 1 milyon lirayı aşkın ceza kesti. Organik üretimde bir diğer sahtekârlık da sertifikasyon şirketlerinde yaşanıyor.

İşletmecileri, üreticileri ve satıcıları denetleme aşamasında usulsüzlük yapan 5 sertifikasyon kuruluşunun yetkisi iptal edilirken, 9 sertifikasyon kuruluşuna ise yaklaşık 100 bin liralık ceza kesildi. Organik adıyla satılan gıdanın paketlenmesi gerekiyor. Pakette, Bakanlığın etiketi, sertifikasyon şirketinin logosu ve kodu bulunacak. Bu şekilde ürünün organik olup olmadığı vatandaş tarafından anlaşılabilecek.

Kobi-Line Haber Merkezi
www.kobi-line.com.tr

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: