Ev Hanımlarına İş Kurmaları İçin Finansman Desteği Müjdesi!

Ev hanımlarının da iş hayatında söz sahibi olabilmeleri kendi işlerinin patronu olabilmeleri için devlet hibe desteği programı bu yılda devam ediyor. Maddi imkânsızlıklar yüzünden kendi işlerini kuramayan ev hanımları devletin vermiş olduğu bu destek sayesinde iş yaşamında söz sahibi olmaya hak kazanıyor. Eğer sizin de hayaliniz kendi işinizi kurmaksa geri ödemesi bulunmayan ev hanımlarına verilen hibe imkânından yararlanabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey hayalini kurduğunuz işi belirlemek ve hayalinizin gerçekleşmesinin mümkün olduğunu kabul ettirmek olacaktır. Ülke geneline bakıldığında zaten ev hanımlarımız boş durmayıp evde işler yaparak hem evlerine hem ülke ekonomisine katkıda bulunmaktalar. Ancak ev şartlarının belli kısıtlamaları olduğundan yeteri kadar verim alamayıp işlerini büyütmek istediklerinde bir iş yeri açmaya gereksinim duyuyorlar. Tabi bu aşamada ekonomik durum devreye giriyor ve bir iş yeri açmak için belirli bir sermayeye ihtiyaç duyuyorlar.

Sermayesi bulunmayan ev hanımlarımızsa ya bu hayallerinden vazgeçmek durumda kalıyor ya da bankaların yüksek faizli kredilerine başvurup geri ödemesinde zorluk yaşıyorlar. Çünkü yeni açılan bir iş yerinin belirli bir süre kar edememe durumu ve masraflarına bağlı olarak bu zorluk yaşanıyor. Bu sebeple ülkemizde genellikle de ev hanımlarının yapacakları bu tür yatırımların desteklenmesi için devlet teşvik ve hibe desteği programı uygulanmaktadır. Eğer iş kurma hayaliniz var ama buna sermayenizin olmaması engel oluyorsa siz de ev hanımlarına hibe desteği programlarından faydalanabilirsiniz.

Bir başka alternatif ise ev hanımlarına mikro kredi destekleridir. Bu destek iş yeri açmak isteyen bayanların rahatlıkla alabileceği küçük çaplı bir kredi uygulamasıdır. Genellikle el işi ile uğraşan ev hanımlarının tercih ettiği bu kredi imkânı sayesinde bulunduğunuz bölgede küçük bir tezgâh açabilir ya da küçük bir dükkân kiralayabilirsiniz. TGMP (Türkiye Grameen Mikrofinas Programı) işbirliği tarafından verilen mikro krediye başvurarak sizde bu destekten faydalanabilirsiniz. Yapmak istediğiniz iş için gerekli olan bu destekten yararlanmak için en az 4 bayan ile birlikte başvuruda bulunabilirsiniz.

Devlet desteği denildiğinde ilk akla gelen KOSGEB oluyor. Ülkemizdeki girişimciliğin artırılması, yaygınlaştırılması ve başarılı işletmeler kurulması için maddi ve eğitimsel destek veren kuruluşlardan biri KOSGEB olarak dikkat çekmektedir. Ev hanımlarının iş yeri açmak için en çok başvuruda bulunduğu devlet kuruluşu KOSGEB iken girişimci bayanlara maddi destek vermeye devam etmektedir. Eğer kendi iş yerinizi açmak gibi bir hayaliniz varsa sizde bu destekten faydalanarak gerekli finansal desteği alabilirsiniz. KOSGEB bayanlara sadece finansal destek vermekle kalmayıp bunun yanında bir işletmenin nasıl kurulması gerektiği ve işletmenin nasıl başarılı olabileceğine dair Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi adı altında eğitimler de vermektedir. Kendi işinizin patronu olmak için KOSGEB eğitimlerine katılarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Ev hanımlara iş yeri açmak için geri ödemesiz hibe desteği sunarken bu kurum aynı zamanda talep edenlere geri ödemeli faizsiz kredi desteği imkânı da vermektedir. Hayalinizdeki işi kurmak, açacağınız iş yerinde başka çalışanlarda istihdam etmek veya işlerinizi büyütmek için devlet hibe desteği kapsamında bu kuruma başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuzun onaylanması durumunda 50 bin lira tamamen geri ödemesiz hibe ve isteği bağlı olarak 100 bin lira geri ödemeli faizsiz kredi imkânından faydalanabilirsiniz.

KOSGEB başvurularının nasıl yapıldığı, başvuru süreci ve başvuruların nasıl değerlendirildiği gibi sorularınıza cevap almak ve hibe destekler hakkında daha detaylı bilgi almak için uzman ekiplerle işbirliği yapmanız hem süreci hızlandıracak hem de sizin yararınıza olacaktır.

Kobi-Line Haber Merkezi
www.kobi-line.com.tr

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: