TKDK Destekleri Turizm Sektörüne Can Verdi!

Kırsal alanlarda turizme dönük yatırımlara hibe ile destek veren TKDK, Van’da 12,4 milyon liralık yatırım yapılmasını imkân sağladı ve birçok ilçede ilk kez otel açıldı. Çaldıran ilçesinde otel işletmeciliği yapan Hüseyin Kalay; “Proje bölgede henüz çok yeni. Başladığımızda, ‘Burada otel olmaz, kimse otelde kalmaz, başarılı olamazsınız’ şeklinde olumsuz eleştiriler aldık. Biz inanmıştık ve kurumun destekleriyle de faaliyete göstermeye başladık. Otelimiz dolduktan sonra eleştirilerin yönü değişti.” TKDK İl Koordinatörü Başak; “İlçelerimizin çoğunda otel yoktu. Kurumumuzun verdiği destekler sayesinde Başkale’de, Muradiye’de, Çaldıran’da birer otel yaptık. Yeni oteller için de müracaatlar alıyoruz. Oteli olmayan ilçemiz kalmayacak,” ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği (AB) Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Programı (IPARD) kapsamında desteklediği projelerle bölgede tarım ve hayvancılığın yanı sıra buna dayalı sanayinin de gelişmesine olanak veren Tarım ve Kırsal Kalkınma Kurumu (TKDK), “Kırsal turizm” alanında da Van’a 12,4 milyon liralık yatırımın yapılmasına öncülük yaptı.

“Kırsal Turizm Programı” doğrultusunda kırsal alanlarda yapılacak turizme dönük yatırımlara hibe yoluyla destek veren TKDK, nüfusu 20 bini geçmeyen yerleşim alanlarında hazırlanan projelere öncelik tanıyor. 42 ili kapsayan programla kırsal bölgelerde turizm yatırımlarını artırmayı hedefleyen TKDK, projelerin uygulandığı yerleşim yerlerinin bu alandaki kapasitelerini ön plana çıkarmayı amaçlıyor.

Van’da da uygulanan program kapsamında verilen hibe destekleriyle birçok ilçede ilk defa otel açıldı, otel bulunmayan ilçelerde de bu yöndeki yatırım taleplerinde artış söz konusu. TKDK’ dan aldığı destekle Çaldıran ilçesinde apart otel açan Hüseyin Kalay, üniversiteyi bitirdikten sonra dede mesleği olan otelcilik alanında yatırım yapmaya karar verdiğini söyledi.

Yeni bir otel yapma konusunda araştırma yaparken TKDK uzmanlarının ilçede düzenlediği bir seminere katıldığını ifade eden Hüseyin Kalay, şöyle konuştu; “Uzmanlar bu seminerde desteklemeler ve proje süreçleriyle ilgili bizi çok iyi bilgilendirdi. Ben de kırsal turizm alanında proje hazırlamaya karar verdim. Kuruma müracaat ettiğimizde bizimle yakından ilgilendiler ve neler yapabileceğimizi konuştuk. Kendi sermayemizi de ortaya koyarak ilçemizde bir apart otel yapmaya karar verdik. Bundan sonraki süreçte de projemizi hazırladık, kabul edilmesinin ardından da çalışmalara hız kazandırdık.”

1 milyon 385 bin liralık projenin 692 bin 816 lirasının hibe desteği olduğuna dikkat çeken Hüseyin Kalay, bu destekle öz sermayelerini bir araya getirerek yatırım yapmaya karar verdiklerini ifade etti. “Projenin uygulanmasına başlarken hep bir korku yaşadık. Kurumun verdiği destek bize cesaret verdi, destek olmadan zaten başlayamazdık,” diyen Hüseyin Kalay, aile üyeleriyle de güç birliği yaparak ilçedeki ilk yatırıma imza attığını dile getirdi. Hüseyin Kalay, kurumdaki tüm çalışanların yakın ilgi ve desteği sayesinde sorunların üstesinden geldiklerini söyleyerek, yaşadıkları süreci şu sözlerle anlattı; “Projemizi hazırladık. Kurumdakiler takıldığımız yerde bizim önümüzü açtılar ve sonuçta istediğimiz yerdeyiz. Yeni başlayacaklar için çok güzel bir fırsat. Herkese başvuruda bulunmalarını tavsiye ediyorum. Proje bölgede henüz çok yeni. Başladığımızda, ‘Burada otel olmaz, kimse otelde kalmaz, başarılı olamazsınız’ şeklinde olumsuz eleştiriler aldık. Ama biz inanmıştık ve kurumun destekleriyle de faaliyete başladık. Otelimiz faaliyete başladıktan sonra eleştirilerin yönü değişti. İnsanlar kırsal turizmde olmasa bile kendi imkânlarıyla benzer otel yapma girişiminde bulunmaya başladı. Otelimizin 22 odası var ve tamamı dolu.”

Bölgenin jeotermal su kaynakları açısından büyük potansiyelinin olduğuna dikkati çeken Hüseyin Kalay, bunu yatırıma dönüştürmeye yönelik projeler üzerinde de çalıştığını söyledi. Kendilerine sağlanan destekler sayesinde farklı yatırımlar üzerinde de fikir ürettiklerini dile getiren Hüseyin Kalay, “Bundan sonra ilçemizde jeotermal alanda otel yapma hedefimiz var. İlçemizin bu potansiyelini ekonomiye kazandırmak istiyoruz,” ifadelerini kullandı.

TKDK Van İl Koordinatörü İbrahim Başak da kırsal turizm alanında şu ana kadar birçok proje desteklediklerini, bunlar arasında aqua park, otel gibi yatırımların olduğunu anlattı. Bu destekleme kapsamında 12,4 milyon liralık yatırımın bölgeye gelmesini sağladıklarını ve 5 milyon 750 bin lira hibe desteği sunduklarını dile getirdi.

İbrahim Başak “İnsanları cezbeden bir kurumuz. İlçelerimizin çoğunda otel mevcut değildi. Kurumumuzun verdiği destekler kapsamında Başkale’de, Muradiye’de, Çaldıran’da birer otel yaptık. Yeni oteller için de müracaatlar var. Gevaş’ta otel yapmak isteyen girişimcilerimiz var. Önümüzdeki dönemlerde oteli olmayan ilçemiz kalmayacak. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor. İnsanların ilgisi çok fazla. Yatırım yapmak isteyen çok girişimcimiz var. Biz onlarla irtibat halindeyiz. Gelecek çağrı dönemlerinde ilimize en fazla payı almayı hedefliyoruz,” şeklinde açıklama yaparak ileri dönem planlarından bahsetti.

Kobi-Line Haber Merkezi
www.kobi-line.com.tr

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: