Yeni Destek Programları Yolda!

KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt, KOSGEB Başkan Yardımcıları Recep Ali Erdoğan ve Ahmet Akdağ ile beraber, TAİ Genel Müdürü Temel Kotil’e makamında ziyarette bulundu. Yapılan görüşme sonucunda iki kurum arasında yapılacak iş birlikleri ve çalışmaların önemi üzerinde duruldu. Büyük işletmelerle KOBİ’lerin iş birliği içinde bulunması gerektiğini belirten Başkan Cevahir Uzkurt; “KOSGEB olarak KOBİ’lere birçok destek programı vermekteyiz. Bununla birlikte kısa vadede hedef kitlemize yeni bir yol belirleyip daha özellikli desteklere odaklanma düşüncesindeyiz. Nokta atışlı destek programları hazırlayarak büyük işletmelerin KOBİ’lerle iş birliği yapmalarını sağlayacak bir sistem oluşturmayı amaçlıyoruz. Bizim destek verdiğimiz firmalar Türkiye’de ve Avrupa’da güçlü olmalı, dünyaya kendini ve firmasını duyurabilmeli. Büyük ölçekli işletmeler KOBİ’lerle, ihtiyaçlarına yönelik birlikte hareket ederlerse bu hedefe ulaşabiliriz,” şeklinde düşüncelerini ifade etti.

KOSGEB olarak ülkemize ekonomik değer katmak istediklerini ve üreten bir Türkiye hedeflediklerini ifade eden Cevahir Uzkurt, konuşmasına şu cümleleri ekledi; “KOSGEB olarak önceliğimiz, desteklerimizin savunma sanayii ve orta-yüksek ve yüksek teknoloji odaklı üretim yapan sektörleri hedeflemesidir. Bu sebeple KOSGEB olarak, TAİ ile istişare dâhilinde yeni bir sistem ortaya çıkarmayı düşünüyoruz. Hatta ortaklaşa yeni destek modelleri de oluşturabiliriz. Örneğin TAİ ile birlikte savunma sanayi odaklı teknoparklar kurabiliriz.”

TAİ Genel Müdürü Temel Kotil ise KOSGEB Başkanı’nın ziyareti karşısında memnuniyetini ifade ederek, TAİ’nin yerli üretim odaklı çalıştığını ve üretimdeki bütün tasarımların tamamlayıcısı olduklarını dile getirdi. KOSGEB’in yapısının ve çalışma sisteminin diğer kurumlara nazaran kendi çalışma prensiplerine daha yakın olduğunu söyleyen Temel KOTİL; “Avrupa’nın beşinci nesil uçağını biz yapıyoruz. Alt yapısı gerçekten çok derin. Eğer yerli KOBİ’lere yatırım yapmazsak yabancıya yönelmek mecburiyetinde kalacağız. Biz her sene binin üstünde mühendis alıyor ve bu sayede taze beyinleri bünyemize ekliyoruz. Böylelikle yerli üretimin daha sağlam ilerleyeceğine inanıyoruz. Teknopark çıkışlı çalışmak, TAİ marka değerini yükseltmek ve pratiğe dökülecek bilgi üretme amacındayız. Örneğin İngiltere’deki sistemi burada da uygulayabiliriz,” açıklamasını yaptı.

İnsan ve üretim odaklı mühendisler yetiştirerek KOSGEB’in desteği ile aşamalı olarak güzel projelere imza atabileceklerine dikkat çeken Temel KOTİL, KOSGEB ile beraber Havacılık KOBİ Merkezi kurabileceklerini ifade etti. Görüşmenin sonunda birbirlerine hediyelerini sunan Cevahir Uzkurt ve Temel Kotil, iki kurum arasında oluşturulacak muhtemel protokol ve ortak çalışma masası hususunda hemfikir olduklarını belirtti durumdan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Kobi-Line Haber Merkezi
www.kobi-line.com.tr

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: