İnanç ve Azimle Çalıştı Devlet Teşvik Verince Kazandı!

Henüz 14 yaşındayken çocuk denecek yaşta evlenerek yaşıtlarının ip atlayıp oyun oynadığı ve okula gittiği zamanlarda eğitim hayatını sonlandırıp çocuklarına annelik yapmaya başladı. İlk çocuğunu kucağına aldığında artık kocaman bir anne olan Yeter Urcan ve ailesi, eşi daimi bir işte çalışmadığı için maddi zorluklar çekmeye başladı. Çeşitli işlerde çalışan genç kadın çocukluktan beri hayalini kurduğu cilt bakım uzmanlığı için MEKSA Vakfı’nın açmış olduğu kursa yazılmaya karar verdi. MEKSA’nın özellikle dezavantajlı kadınlara yönelik açtığı kursları arkadaşlarından duyan Yeter Urcan, yazıldığı cilt bakım kursundan aldığı eğitimle hayatına yeni bir sayfa açtı. Kısa sürede kaptığı mesleği hayata geçiren Yeter Urcan, etrafından aldığı borçla kendine ait bayan kuaförü ve güzellik salonunu açtı. Maddi sorunlar nedeniyle şu anda yanında kimseyi çalıştıramayan Yeter Urcan’ın en büyük hayali, alacağı desteklerle daha büyük bir salon açıp kadınlara istihdam olanağı sağlamak.

Erken yaşta evlenip eğitimine ara vermek zorunda kalan Yeter Urcan, hayallerinden asla vazgeçmeyip, insanın isterse her şeyi başarabileceği kanıtı oldu. Çocukluktan beri istediği güzellik salonunu açan Yeter Urcan, bir yandan da eğitime zaman ayırdı. Girdiği sınavda başarılı olan Yeter Urcan, Açık öğretim Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünü kazanarak, önce çocuk yapıp, sonra kariyer de yapılabileceğini gösterdi. Hayattaki en büyük varlıkları olan çocuklarına da iyi örnek olan Yeter Urcan, 19 yaşındaki kızının okuması için varını yoğunu ortaya koyuyor. Kendisi gibi küçük yaşta evlenmesini istemediği kızı, girdiği üniversite sınavında başarılı olarak tıpkı annesi gibi üniversite öğrencisi oldu.

Yaşamı ile ilgili açıklamalarda bulunan Yeter Urcan, 19 yıllık evli olduğunu ve iki çocuk annesi olduğunu belirtti. Evlendikten sonra çeşitli aralıklarla çalışmak zorunda kaldığını belirten Yeter Urcan, birçok yerde ise işe giremediğini kaydetti. MEKSA Vakfı’nın açmış olduğu cilt bakımı kursunu duyduğunda bu kursa yazılmaya karar verdiğini söyleyen Yeter Urcan, “Cilt bakımını çok seviyordum ve bu alanda kendimi geliştirmek istiyordum. MEKSA Vakfı’nın açmış olduğu kursa kayıt yaptırdım. Bu bana büyük bir fırsat oldu. Burada cilt bakımlarının en ince ayrıntısına kadar öğrendim,  eğitimlerimi aldım. Kursu tamamladıktan sonra özgüvenim yerine geldi ve iş yerimi açmaya karar verdim. Bunu bende yapabilirim dedikten sonra çevremden borç aldım. Benim öz sermayem yoktu. Aile ve yakınlarımın desteği ile dükkânımı açtım. Şu anda işlerimiz çok iyi gidiyor. KOSGEB’e hibe desteği için başvuru yapacağım. Bu benim için bir başlangıç, ufaktan başladım ve işimi büyütmek istiyorum. İleriki zamanlarda daha büyük bir salon açıp kadınlara istihdam olanağı oluşturmak istiyorum,” sözleriyle gelecek planlarından bahsetti.

19 yaşında bir kızının olduğunu ifade eden Yeter Urcan, konuşmasını şöyle sürdürdü, “Kızım bu yıl üniversiteyi kazandı. Ben de açık öğretimden eğitimimi sürdürüyorum. Bir yandan çalışıyordum bir yandan da eğitimime devam ediyordum. Okumayı çok seviyorum, her zaman içimde büyüttüm okuma isteğini. Ben 2014 yılında açık öğretimden uluslararası ilişkiler bölümünü kazandım ondan sonra kızıma ilham kaynağı oldum, o annem yaparsa ben de yaparım diyerek girdiği sınavda başarılı olup üniversite öğrencisi oldu. Ben erken yaşta evlendim, kızımın böyle bir şey yaşamasını istemem bu yüzden hep kızımı okumaya teşvik ettim. Ben okuyarak kızıma örnek oldum. O da beni örnek aldı. Okumanın, kariyerin yaşı yoktur, insanlar kesinlikle inandığı şeylerin peşinden gitmeli. Ben inandığım için okumaya devam ettim. Herkes bana evlendiğimi okumamam gerektiğini söylerken ben kimseyi dinlemedim ve amacıma ulaştım. İnsanlar önce kariyer sonra çocuk düşünüyor ben önce çocuk yaptım sonra kariyer yaptım. İnşallah kariyerimi daha da ileriye taşıyacağım. Tüm Kadınlara söylemek istediğim, evde oturmasınlar. Her zaman istediklerinin hayallerinin peşinden gitsinler, isterlerse yapamayacakları hiçbir şey yoktur,” diyerek tüm kadınlarımızın kendilerine güvenmeleri ve inanmaları gerektiğini dile getirdi.

Kobi-Line Haber Merkezi
www.kobi-line.com

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: