İş Hayatında Cesaret Bir Numaralı Faktör

Bursa’da 5 yıl önce aldığı 30 bin liralık hibe desteğiyle kendi peyzaj firmasını kuran ve sadece iki bahçıvanla iş hayatına başlayan Yeşim Altınkaya şimdi 24 bahçıvanla kentteki üç organize sanayi bölgesinin, birçok fabrikanın ve sitelerin yeşil alanlarının bakım işlerini üstleniyor. Daha önce ziraat teknikeri olarak bitki üretim tesisleri ve peyzaj firmalarında çalışan Yeşim Altınkaya, KOSGEB desteği alarak kendi iş yerini açan bir kadın girişimciyle tanışmasının ardından “Neden ben de yapmıyorum” diyerek, peyzaj firmasını kurmaya karar verdi ve KOSGEB girişimcilik desteğine müracaat ederek, 30 bin lira hibe desteği almaya hak kazandı.
Peyzaj firmasını kuran ve ilk zamanlarda kazma, kürek ve bitkilerini alıp iki bahçıvanla toplu taşıma araçlarını kullanarak, fabrika bahçelerinin düzenlemelerini yapmaya giden Yeşim Altınkaya, şimdi 24 çalışanıyla Bursa’daki organize sanayi bölgelerinin yeşil alanlarını güzelleştiriyor. Yeşim Altınkaya yaptığı açıklamada, en son çalıştığı firmadan ayrıldıktan sonra 1-2 yıl boş kaldığını, çalışmadığını ifade etti. Boş kaldığı dönemde eski müşterilerin aramaya devam ettiğini söyleyen Yeşim Altınkaya, “Müşteriler, ‘Çalışmaya devam edelim, çiçeklerimizin dikilmesi, bahçelerimizin düzenlenmesi gerekiyor’ diye beni aradılar. Bir firmaya teklif verdim. Firma, teklifi kabul edince bir tanıdık bahçıvanla kendilerinin bahçesini yaptım. Bahçeyle baştan sona kadar tek başıma kendim ilgilendim. Projelerin hazırlanmasından bitkilerin teminine, uygulamaya kadar her şeyi kendim yaptım ve bundan çok keyif aldım. Daha sonra bu yolda ilerlemeye, kendi işimi yapmaya karar verdim.” Açıklamasında bulundu.
Bu sırada bir kadın girişimciyle tanıştığını anlatan Yeşim Altınkaya, “Tanıştığım bayan KOSGEB girişimcilik desteğiyle kendi iş yerini açtığını anlattı. Onun konuşmasından çok etkilendim, heyecanlandım ve ‘Neden ben de yapmıyorum’ diye düşündüm. O güne kadar böyle bir destek verildiğinden haberdar değildim. Hemen araştırdım, şansıma çok yakın bir zamanda girişimcilik eğitiminin olduğunu öğrendim. Hemen başvurdum ve başvurum kabul edildi. Böylece 2012’nin temmuz ayında KOSGEB girişimcilik desteğiyle firmamı kurdum. İlk yerim 800 metrekare alan üzerine kuruluydu. Burası küçük ve yetersiz gelmeye başlayınca 2016’da 2 bin metrekarelik geniş bir alana taşındık. Çeşitli firmaların, sitelerin, fabrikaların bahçe bakım işlerini yapıyoruz. Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi, Hasanağa Organize Sanayi Bölgesi ve Demirtaş Organize Sanayi Bölgesinin komple yeşil alanlarının bakımlarıyla biz ilgileniyoruz. Bunun yanında sitelerle de çalışıyoruz. İç ve dış mekân süs bitkileri, fidan, çiçek, meyve ağacı gibi bahçeyle ilgili her türlü şeyin satışını yapıyoruz.” İfadelerini kullandı.
Yeşim Altınkaya, 2012’de işini kurduğunda aracının, malzemelerinin olmadığını söyleyerek, “Sadece 2 bahçıvanım vardı. Anlaştığımız firmalara, fabrikalara otobüslerle gidip geliyorduk. Kazmamızı, küreğimizi metrolarda, otobüslerde taşıyorduk. İşler biraz daha ilerleyince araç satın aldım. İşimi daha iyi yapmaya başladım.” dedi. Şu anda 24 kişiye istihdam sağladığını ve ağırlıklı olarak sanayi bölgelerinde olan 35 firmayla çalıştığını belirten Yeşim Altınkaya, “İş hayatında cesaret, bir numaralı faktör. Bu yolda risk almak ve geri adım atmamak gerekiyor. Hayallerin peşinden gidilerek başarıya ulaşılabilir.” Diyerek tüm girişimcilerimize yol gösterdi.

Kobi-Line Haber Merkezi
www.kobi-line.com.tr

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: