Kişisel Verilerinizi Güvenle Koruyor Musunuz?

Adımız, soyadımız, kimlik numaramız ya da adres bilgilerimiz kişisel verilerimizdir. Yalnız bunlarla da kalmayıp mail adresimiz, telefon numaramız, banka ve kredi kartı bilgilerimizden tutun da sosyal medya hesaplarımız ve fotoğraflarımıza, sağlık bilgilerimize kadar doğrudan ya da dolaylı olarak bizi tanımlayan bütün bilgiler bizim kişisel verilerimizdir.

Kişisel verilerimiz açık rızamız veya kanunda belirtilen diğer işleme şartları olmadan kesinlikle kullanılamaz veya paylaşılamaz. Aksi bir durumda artık Kişisel Verinin Korunması Kanunu var. Bu kanunu ihlal edenleri de ciddi idari ve cezai yaptırımlar bekliyor. Yine bu kanunla korunan kişisel veri koruma kurumu sayesinde artık bütün kişisel verilerimiz güvence altındadır.

Haklarımızı koruyabilmek için öncelikle haklarımızın neler olduğunu iyi bilmeliyiz. Bizler vatandaş olarak kişisel verilerimize sahip çıkmalıyız. Bununla ilgili de Kişisel Verileri Koruma Kanununda ki haklarımızı kullanmaktan hiçbir zaman çekinmemeliyiz.

Verilerinizi korumak için güvenlik sorunları ortadan kalkmakta ve neredeyse bu kanun sayesinde daha güvenilir bir şekilde saklanmaktadır. Verilerinize bir başka kişi tarafından erişimin olması noktasında kanun gereği o kişiye cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. Öncelikle iş bize düşmektedir. Bizler verilerimizi ne kadar iyi ve güvenli bir şekilde koruyabilirsek verilerimiz o kadar güvende olmaktadır.

Artık teknolojinin de gün be gün daha da gelişmesi ile birlikte bir başkasına ait olan veriler kolayca ele geçirilebilmektedir. 2016’da yürürlüğe giren bu kanun sayesinde biraz da rahatlamış durumdayız. Özellikle şu son zamanlara Kişisel Verilerin Korunması Kanunu daha da gündemde olmakta ve her geçen gün önemi artmaktadır.

Herhangi bir nedenle kişisel verileriniz istendiğinde ne yaparsınız? Bazılarımız izin verir bazılarımız izin vermez veya aydınlatma metnini okuduktan sonra izin verebiliriz. Bu soru karşısında size 3 cevap hakkı doğmaktadır. Kişisel verilerinizi isteyen kurum veya kuruluş hangi verilerinizin istendiği, istenilen bu verilerinizin hangi amaçla kullanılacağı, eğer ki bu veriler aktarılacaksa kime ve hangi amaçla aktarılacağı, verilerinizi elde etme yöntemi ve hukuki gerekçesi, haklarınızın neler olduğu, gerekmesi halinde nereye başvurabileceği konusunda sizi detaylı olarak aydınlatmak zorundadır.

Aydınlatma yaptıktan sonra kanundaki diğer işleme şartlarından herhangi biri yoksa açık rızanızı almak zorundadır. Verilerinizi paylaştığınız kişi ya da kurumlardan bilgi talep ettiğinizde başvurunuza en geç otuz gün içerisinde cevap verilmek zorundadır. Netice alamamanız durumunda Kişisel Verileri Korum Kurumuna şikâyette bulunabilirsiniz.

Verilerinizin her türlü güvenliği için bu kurumdan yardım almalısınız. Farkında ol güvende kal.

www.kobi-line.com.tr
0212-9120262

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: