Yatırım Teşvik Belgesi Nedir? Kimlere Verilir?

Yatırım Teşvik Belgesi, kalkınma planı ve yıllık programda öngörülen hedefler doğrultusunda tasarrufları katma değerli yatırımlara yönlendirmek, üretim ve istihdamı artırmak, uluslararası rekabet gücünü artıracak araştırma ve geliştirme içeriği yüksek bölgesel ve büyük ölçekli yatırımlar ile stratejik yatırımları özendirerek uluslararası doğrudan yatırımları artırmak, bölgesel gelişmişlik farklılıklarını azaltmak, kümelenme ve çevre korumaya yönelik yatırımları desteklemek ve araştırma-geliştirme faaliyetlerini desteklemek amacıyla Ticaret Bakanlığı tarafından verilen bir belgedir.

Yatırımcılar yapacakları komple yeni tesisler, mevcut tesislere ek yatırım, mevcut tesisleri yenilemek, ürünlerini çeşitlendirmek ve mevcut ürünlerini entegrasyon sağlayacak yeni ürünler üretebilmek için yatırım teşvik belgesini alabilirler.

Yatırım teşvik belgesi alan yerli veya yurt dışındaki şirketlerin Türkiye’de ki şubeleri yapacakları yatırımlarda gelir veya kurumlar vergisi belirli oranlarda indirimli olarak uygulanmasını destekler. Aracı kurumlardan sağladıkları krediler için faiz desteğinden, sigorta primi işveren hissesi desteğinden, sigorta primi işçi hissesi desteğinden, işçi ücretlerinden alınan gelir vergisi stopajı desteğinden büyük ölçekli yatırımlarda, yatırım yeri tahsisi desteğinden, ithalde alınan gümrük vergisi muafiyetinden, yurt içi ve yurt dışından temin edilecek makine ve teçhizat teslimlerinde katma değer vergisi istisnasından büyük ölçekli yatırımlarda katma değer vergisi iadesi gibi desteklerden faydalanabilirsiniz.

Gerçek kişiler, adi ortaklıklar, sermaye şirketleri, kooperatifler, iş ortaklıkları, Yurt dışındaki yabancı şirketlerin Türkiye’deki şubeleri, Kamu kuruluşu niteliğindeki meslek kuruluşları, Kamu kuruluşu niteliğindeki meslek kuruluşları, dernekler ve vakıflar bu yatırım teşvik belgesi için başvuru yapabilir ve alabilirler.

Minimum 500.000 TL’nin üzerinde yatırım yapmayı planlayan, kişi, kurum, kuruluş ve KOBİ’ler de bu yatırım teşvik belgesi için başvurularını yapabilir. Aynı zamanda tarım, seracılık, hayvancılık yapmak isteyen, çiftçiler de alacakları yatırım teşvik belgesi ile birlikte devletin sunmuş olduğu ayrıcalıklardan faydalanabilir.

Yatırım teşvik belgesini alabilmek için bazı kilit önemli noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu önemli hususları iyi bilmediğiniz takdirde belgeyi almaya hak kazanamazsınız. Bundan dolayı çoğu kişi belgeyi alamamakla beraber yatırımlarını da yapamamaktadır.

Şayet alanında uzman kişiler ile çalışırsanız bu yatırım teşvik belgesini alabilmek için tüm şartlardan detaylı bir şekilde uzmanınız tarafından bilgilendirilir ve en kısa sürede bu belgeyi alabiliriniz. Yıllardır bu sektörde hizmet veren Kobi-Line uzmanları izlemeniz gereken tüm adımlarda sizlere yardımcı olabilirler.

Sizler de işinizi bir adım daha ileriye taşıyabilmek için mutlaka Kobi-Line başvurun.

www.kobi-line.com.tr
0212-9120262

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: