KOBİ’lere Devletten Hibe ve Teşvikler

Küçük ve orta büyüklükteki işletmeler devletin verdiği birçok destek ile beraber kendilerini daha da geliştirmekte, büyütmekte ve ülkenin ekonomisine katkı sağlamaktadır.

Devlet’in bazı kurumlar ile iş birliği yaparak işletmelerin, girişimcilerin desteklendiği ülkemizde, yeni iş fikirleri ya da mevcutta olan iş yerleri artık daha büyük çalışmalar yaparak istihdama katkıda bulunuyorlar.

Her bir işletme bu ülkenin daha da gelişmesi için çok fazla öneme sahiptir. Devlet, işletmelere sahip çıkarak onlar adına pek çok yenilik ve destekler sağlamaktadır. Bu da gelişmişlik seviyemizi daha da üst düzeylere çıkarmaktadır.

KOBİ’ler devletin vermiş olduğu destek, hibe ve de teşvikler sayesinde Pazar alanlarını büyütme, işletmelerini geliştirme ve milli gelire katkıda bulunmaktadır. Hibe ve teşviklerin günümüzde daha ne olduğunu bilmeyen işletmeler vardır. Bu gerçekten hem iş sahibi hem de iş yeri adına büyük bir kayıp demektir.

İşinde yatırım yapmak isteyenlere, işini geliştirmek isteyenlere devlet geri ödemeksizin hibe verir. Hibenin de alınmak istenen ihtiyaca göre kategorileri mevcuttur. İşletmesine hammadde, personel alımı, makine-teçhizat alımı yapmak isteyen işletme sahiplerine çeşitli hibeler verilmektedir.

Devletin hibe vermesinde ki ilk amaç, işletmelerin ülkeye katkıda bulunmasını sağlamak, ekonomik açıdan, sosyal açıdan ülkenin daha da gelişmişliğini artırmaktır. Yapılan yatırımlar sonucunda ülke istihdamına büyük ölçüde katkı sağlanmaktadır.

Devlet, hibe için her yıl bütçesinden ayırmış olduğu ücretler sayesinde pek çok kişi işinde daha da başarılı olmaktadır. Yeni bir iş yeri açacak olup fakat buna cesaret bulamayan bireyler için bu hibeler iyi birer teşvik aracı olmaktadır. Devlet sağlamış olduğu hibelerden sonra daha çok işletmenin açıldığı da gözlerden kaçmamaktadır.

Her ekonominin temeli üretim, tüketim ve bu ikiliyi bağlayan dağıtımdan oluşur. Teşvik, sürdürülebilir ekonomik kalkınmanın sağlanması için ekonominin temeli olan bu 3 fonksiyondaki aksamaları minimuma indirecek devletin yardımda bulunduğu sistemin bütünüdür.

Devletin firmaların bazı faaliyetlerinde (yeni yatırımlar, kapasite artırımları, modernizasyonlar ya da istihdam) tarafında sağlanan devletin verdiği vergi avantajlarına teşvik denir. Firmaların yatırımlarını kolay yapma anlamında verilen desteklerdir. Hibe olarak değil vergisel avantaj sağlar.

KOBİ’ler devletin vermiş olduğu hibe ve teşviklerden yararlanmak için uzman bir danışmanla iş birliği yapması Kobiler için daha avantajlı olmaktadır. Sizler de Kobi-Line Kobi Danışmanlık Merkezine başvurarak akredite uzman danışmanlarımızla doğru bir iş planı ile desteklere daha kısa bir sürede ulaşabilirsiniz.

www.kobi-line.com.tr
0212-9120262

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: