İhracat Yapana Devlet Destekleri

Türkiye teşvikler olarak çok zengin bir ülke, adeta bir teşvik cenneti. Diğer yurt dışındaki ülkelere baktığımız zaman onlarla mukayese ettiğimiz zaman Türkiye gerçekten teşvikler açısından çok daha verici bir ülke olduğunu görmekteyiz. Gerek teşvikler gerek hibe ve destekler olsun devlet tarafından desteklenmekteyiz. Ülkemizde çok çeşitli kurumlar var destek ve teşvik sağlayan. Bunların başında Ticaret Bakanlığı geliyor ve daha çok ihracata yönelik teşvikler sunuyor. Bunun yanında KOBİ’lere yönelik teşvikler sağlayan TÜBİTAK, TEYDEB, SANTEZ ve KOSGEB var. KOSGEB’inde çok ciddi tutarlarda destekleri mevcuttur.

İhracat teşvik ve desteklerine bakacak olursak, ihracat destekleri olarak gerçekten bir ihracatın başlangıcından sonuna kadar süreci tamamıyla destekleyen bir yapı mevcut. İlk başta bir Pazar araştırması gezisi yapmak istiyoruz diyelim çeşitli ülkelerdeki mal satma potansiyelimizi görmek istiyoruz, çeşitli kontaklar kurmak istiyoruz, potansiyel müşteriler bulmak istiyoruz, bu Pazar araştırması gezileri yıllık 50.000 Dolara kadar desteklenmektedir. Kişi destekler sayesinde 1 yılda 10 tane Pazar araştırma gezisi yapabilmektedir. Sizler Pazar araştırması gezisinde 5.000 dolarlık bir harcama yaptıysanız devlet bunun %70’ini karşılar. Fuarlara katılma istemeniz durumunda da Bakanlığın sitesinde ilan edilen fuarlardan olmak kaydıyla yine fuar desteklerinden yararlanılabilir. Yine ihracat destekleri arasında tanıtım, reklam ve pazarlama destekleri de vardır.

Yurtdışına reklam veren firmalar zaten yaptıkları harcamaları Ticaret Bakanlığından alabilmektedir. Ama bu firmalar personel giderlerini, donanım giderlerini, yazılım giderlerini Ticaret Bakanlığından alamaz. Personel, yazılım, donanım ve ihracatı ilgilendiren bazı harcamalar için kesinlikle Yurtdışı Pazar Destek Programından yararlanmalısınız. Sizler ihracat yapmak istiyorsanız ve belki de e-ihracat yapmak istiyorsunuz. Bunun için bazı yazılımlara ihtiyacınız olacak. Yazılım satın almanız gerekiyor veyahut da ihracata yönelik personel istihdam etmek için ve bazı donanımlar satın almak için bu donanımları Yurtdışı Pazar Destek Programı ile finanse etmeniz mümkündür.

Firmanız adına sizlerin de eğer ki böyle giderleriniz var ise ve ihracata da yönelik bir hayaliniz bir projeniz var ise muhakkak KOSGEB’in Yurtdışı Pazar Destek Programından faydalanmanız gerekir. Projenin bütçesi KOBİ’ler için çok ideal bir tutardır. Her firma bu destekten bir kere yararlanabilmektedir. Bir firmanın destekten yararlanması için son mali yılında ihracat yapmış olması gerekir.

İhracat yapmak isteyip de ülkemizde ihracata yönelik destek ve teşviklerin neler olduğunu bilmek ve öğrenmek isterseniz Kobi-Line olarak uzman danışmanlarımız sizlere yönlendirme yaparak ihracat için tüm süreçlerde danışmanlık hizmetinizi bizden sağlayabilirsiniz.

http://www.kobi-line.com.tr

0212-9120262

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: