KOBİ’nin Mali Tanımı Değişti!

Daha Fazla Kobi’ye Destek Verilecek

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi kapsamında hazırlanan "Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin Tanımı, Nitelikleri ve Sınıflandırılması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik", Resmi Gazete ‘de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bu yönetmeliğe göre, küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin (KOBİ) tespitinde kullanılan kriterler güncellendi. Buna göre, 250 kişiden az çalışan istihdam eden, yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri 250 milyon lirayı aşmayan işletmeler KOBİ olarak tanımlandı.

Önceki düzenlemede KOBİ sınıfına girmek için üst limit 125 milyon liraydı. Ayrıca, 10 kişiden az çalışanı olan "mikro işletmelerin" yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosu 3 milyon liradan 5 milyon liraya çıkarıldı. 50 kişiden az personeli olan "küçük işletmeler" için limit 25 milyon liradan 50 milyon liraya yükseltildi. 250’den az çalışanı olan "orta büyüklükteki işletmeler" için üst limit 125 milyon lirayken katlanarak 250 milyon lira oldu.

Daha Fazla KOBİ’ye Destek Sağlanacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yazılı açıklamasında, yönetmelikte yapılan değişikliğe ilişkin bilgi verdi. Söz konusu değişiklikle KOBİ olan işletmelerin daha nitelikli, verimliliği yüksek, teknoloji odaklı, cari açığın azaltılmasına katkı sağlayacak projeler üreteceğine inandığını belirten Varank, Türkiye ile birlikte işletmelerin de büyüdüğünü bildirdi. Bakan Varank, şu değerlendirmelerde bulundu:

"İşletmelerimizin iş hacimleri genişledi, ciro ve bilançoları arttı. Buna bağlı olarak paydaşlarımızdan da KOBİ tanımındaki mali kriterlerin güncellenmesi yönünde talepler geldi. Daha fazla işletmeyi destek kapsamına almak için bu değişikliğe gittik. Günümüz koşullarına göre düzenlenen yeni KOBİ tanımıyla daha çok işletme T.C Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) desteklerinde olduğu gibi, devletin diğer teşviklerinden de yararlanabilecek. Bu yenileme, tüm KOBİ’lerimize hayırlı ve uğurlu olsun."

Kobi-Line KOBİ’lere Daha Fazla Hizmet Sunacak

KOBİ tanımının güncellenmesinin ardından bir açıklama yapan Kobi-Line CEO’su Fuat Böge ise, 2022 Yılına girerken mottomuzu “Değişim ve Dönüşüm Yılı” olarak açıklamıştık. Bu kapsamda KOBİ tanımının değişmesi ile birlikte hizmet vereceğimiz KOBİ sayısında ciddi bir artış meydana geldi. Yaptığımız çalışmaya göre ise bu yeni tanımla birlikte yaklaşık 2000 Kobi daha KOBİ tanımına girdi. Bu da bizi heyecanlandırıyor. Ülkemizin ve Kobilerimizin kalkınması için bugüne kadar uzman ekibimizle birlikte durmaksızın çalıştık ve çalışmaya da devam edeceğiz.

KOBİ’lerimizin kalkınması ve büyümesi için dijital dönüşümün mutlaka gerçekleşmesi gerekir. Bu konuda da bütün Kobilerimize yardımcı ve destek olacağız. Kobilerimizin %90’ı maalesef hibe ve teşvik haklarını bilmiyorlar, biz Kobi-Line olarak bu bilincin artması için gece gündüz çalışıyoruz. İşletmelerin hızlı ve kolayca bürokrasi engeline takılmadan nasıl hibe teşviklerden faydalanabileceği konusunda çalışmalarımız devam etmektedir. Her türlü bilgilendirme için müşteri hizmetlerimizi aramaya çekinmeyin. Hafta içi her gün 9-17 arasında 0850-8112444 numaralı hattan ulaşım sağlayabilirsiniz.

www.kobi-line.com.tr
0212-9120262

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: