100 Bin Lira Faizsiz Kredi Fırsatını Kaçırmayın!

Kobilere İstihdam Kredisi Yeniden!

Kobilere destek amaçlı verilen ve tek şartı istihdam sağlamak olan faizsiz krediler yeniden verilmeye başlandı. Bu destekten yararlanmak isteyen işletmelerin program başvurusu sona ermeden online olarak müracaat etmeleri gerekiyor.

Bilindiği üzere Sanayi Bakanlığına bağlı olarak hizmet veren KOSGEB tarafından, Covid-19 salgınından etkilenen mikro ve küçük işletmelere (MKİ) yönelik olarak; “Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı” uygulanmaktadır.

Bu program kapsamında, son 12 aylık ortalama istihdamını korumak ve son üç yılda SGK 4A kapsamında 180 prim gününden fazla çalışmamış, üniversite ya da mesleki/teknik lise mezunu yeni personeli 12 ay boyunca istihdam etme taahhüdü karşılığında, yeni istihdam edilecek her bir personel için MKİ’lere 100 Bin TL faizsiz ve teminatsız geri ödemeli destek veriliyor.

Buna göre, mikro ölçekli işletmeler 2, küçük ölçekli işletmeler de 5 kişiye kadar bu destekten yararlanabiliyorlar. Programın yeni (dördüncü) dönemi başvuruya açıldı. Önceki (üçüncü) başvuru dönemine göre, başvuru takvimi dışında değişiklik bulunmuyor.

2021 Aralık ayında ilan edilen üçüncü başvuru döneminde başvurusu onaylanan işletmeler, yeni (dördüncü) başvuru dönemine başvuramayacaklar. Bu dönemde herhangi bir işletmede destek kapsamında istihdam edilen personeller, dördüncü başvuru döneminde istihdam edilemeyecek.

Ayrıca önceki (üçüncü) başvuru dönemi ödeme talebi oluşturma süresi de uzatıldı. 2021 Aralık – 2022 Mart tarihleri arasında başvuruları alınan üçüncü başvuru döneminde program başvurusu onaylanan ancak başvuruda taahhüt ettiği personel sayısına ulaşamayan işletmeler; yeni program başvurusu yapmalarına gerek olmaksızın, mevcut (onaylı) program başvuru formunda taahhüt ettikleri personel sayısını tamamlayacak şekilde yeni personel istihdam ederek 1 Ağustos 2022’den itibaren ödeme talebinde bulunabileceklerdir.

Programa başvuru yapacak işletmelerin KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmaları ve KOBİ bilgi beyannamelerini doldurmaları/güncellemeleri gerekiyor. Veri tabanı kaydı bulunmayan ve beyannameleri güncel olmayan işletmeler bu kredilerden maalesef faydalanamıyorlar.

Daha detaylı bilgi için ve/veya başvuruları istenilen formatta yapabilmek için yardım ve destek almak isterseniz Kobi-Line uzman danışmanlarına sorabilirsiniz. Ayrıca devletin hibe ve teşvik sağlayan diğer kurumlarından destek alabilmek için müşteri iletişim merkezimizle görüşebilirsiniz.

www.kobi-line.com.tr
0212-9120262

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: