“Kokutut” Projesi Başarı İle Tamamlandı

Küçük ve Orta Ölçekli işletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Ar-Ge İnovasyon Destek programı çerçevesinde, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Teknopark’ta geliştirilen “Kokutut” projesi başarı ile tamamlandı. Bundan sonra seri üretime geçecek olan proje, soğan, meyve ve sebze üreticilerinin bekleme sırasında karşılaşılan çillenme ve çürüme sorununa etkili çözüm getiriyor.

Küçük ambalajlar içinde kullanılacak Kokutut, meyve ve sebzelerin kasa ve torbaları, buzdolabı derin dondurucuları içerisine konarak, besin değerine herhangi bir zarar vermeden ve kimyasal kullanmadan ürüne zarar veren partikülleri ve gazları içine alarak, meyve ve sebzelerin depolamada dayanıklılık süresini artırıyor.

Ürünü geliştiren Tekin Akgül, Ar-Ge çalışmalarının beklenenin ötesinde iyi sonuçlar verdiğini belirtti, Kokutut konarak bozulmadan bekleyen meyve, sebze ve soğanın projenin başarısını kanıtladığını vurguladı, “Kokutut’u, her ambalajın içerisine koyarak, bundan böyle ürününü çillenmeden ve çürümeden güvenle bekletebilecek olan üretici, ürününü hak ettiği fiyata satabilme olanağı sağlayacak” dedi.

Buluşunun patentini de alan Tekin Akgül, ürünü daha da geliştirmek için çalışmalarının süreceğini sözlerine ekledi.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: