Genç Fikirlere Hibe Yağmuru

Sanayi Bakanlığı, genç fikirleri projeye dönüştürmek için hibe programlarını genişletiyor. 5 yılda binden fazla gencin çalışmasına 1 milyar TL’den fazla destek sağlandı. Hibelere stant ücretleri ve ulaşım da dâhil.

ABD ve Avrupa’da gençlerin fikirleri dünyaca ünlü markaların doğmasını sağlıyor. Özellikle teknolojik araçların gelişmesinde gençlerin iddialı projeleri hükümeti de harekete geçirdi. Bu amaçla Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı, genç mucitlerin projelerine daha fikir aşamasındayken 100 bin liralık hibe desteği veriyor. Yapılan araştırmada Sanayi Bakanlığı, 5 yılda binden fazla gencin projelerine 1 milyar 34 milyon liralık finans desteği sunduğunu duyurdu. 

Bütçe 50 Milyon TL 

Bakanlığın, toplam 50 milyon liralık bütçeye sahip Teknogirişim Derneği programına başvurular başladı. Geliştirdiği teknolojik ürünü yurtiçi ve yurtdışında tanıtmak ve pazarlamak isteyen girişimcilere 75 bin liralık hibe alma şansı veriliyor. Programa birer aylık periyodlarla başvurular alınıyor. Bakanlık, fuarlara katılım, stant yapımı ve kirasından dekorasyonuna, nakliye ve depolama giderlerinden sigortasına, ürün tanıtım broşüründen kataloglarına kadar birçok alana yönelik destek sağlıyor. Program kapsamında fuarlar için gümrük işlem giderleri, e-ticaret üyelik bedelleri, tanıtım ve pazarlamalarda görevli en fazla iki çalışanın seyahat ücretleri de bakanlık tarafından ödeniyor. 

Türkiye’nin merkezi bütçesinden Ar-Ge faaliyetleri için gerçekleştirilen harcamalar 2012’de 4.5 milyar liraya ulaştı. Bu rakam 2002’ye göre neredeyse 3 katıla denk geliyor. Bu yıl ise genel bütçeden 4 milyar 770 milyon liralık kaynak ayrıldı. 

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: