Kendi İşinin Patronu Olmak İsteyenler!

Sizin İçin Uzman Tavsiyeleri

Kendi işinizi kurmak isteyip nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız endişelenmeyin. Yalnız değilsiniz.  Yaşanan ekonomik sıkıntılar ve bir takım kişisel sorunlar nedeniyle birçok kişi istemediği işlerde çalışıp en verimli yıllarını maalesef çöpe atıyor. Bazıları da var ki hayallerini gerçeğe dönüştürmek ve bunu yaparken kimsenin emir ve boyunduruğu altında olmadan, severek ve isteyerek çalışmak için kendi işini kurmak istiyor.
Kendi işinizin patronu olmak için ilham perilerini beklemenize gerek yok. Realist olmak hayatınızı özenli kılar felsefesini hatırlayıp bugünden kolları sıvayabilirsiniz!

1. Olumlu Tutum Geliştirin!aaeaaqaaaaaaaavbaaaajdjhyznjnwrmlwm1m2ytndkwzs1izthjlwy2njjmyjc3yta1za
Mevcut şartlar sizin için bazen yeterli olmayabilir. Memnun olmayabilirsiniz ama bilin ki bunu sizden  başka kimse düzeltemez. Patronunuzu, işinizi, sistemi suçlamakla zaman kaybetmeyin. Şikayet etmek yerine çözüm ürettiğiniz zaman göreceksiniz ki işler o kadar da kötü gitmiyor!

2. Kendinizi Keşfedin. Yetenekleriniz Doğrultusunda İlerlemek Size İvme Kazandıracaktır.
fotolia-sergey-nivens-education
Kişiliğiniz, yaşınız, tarzınız… Hepsi sizi siz yapan değerler. Farklı yönlerinize odaklanın, bunu yaparken içinizdeki sese bir fırsat verin. Kalbinizin derinliklerinde bir yerde mutlaka ne yapmanız gerektiğini, doğru olanı biliyorsunuz.
İşten mi kovuldunuz? Yoksa değişiklik mi istiyorsunuz?
Geçmişte yaptığınız işleri düşünün. Aslında bunları nasıl paketleyip hizmet olarak sunabileceğinizi biliyorsunuz. Unutmayın, tecrübe tecrübedir.
Pazara sokmak istediğiniz bir ürün veya hizmet mi var?
Para harcamadan önce sektörü araştırın. Ürünü didikleyin. Analizleri inceleyin. Yeni bir işe yatırım yapmadan önce bilgi ve deneyim kazanmanız şarttır.

3. Plan Yapın! İş Planı Başarı Şansınızı Yükseltir!
abfm-exam-prep-image

“Plansız çalışan kimse, ülke ülke dolaşıp hazine arayan bir insana benzer.” demiş Descartes.
İş planı size netlik, odak ve güvenilirlik kazanmanızda büyük rol oynar. Sağlam ve küçük adımlarla yol almak her zaman en doğrusudur. Attığınız her adımda cevap bulmaya çalışın.
Ne kuruyorum?
Hedef kitlem kim?
Müşterilerime neleri vaat edeceğim?
“Beni hedefe götürecek ideal strateji nedir?” Gibi sorularla her adımı tek tek cevaplayarak bir üst basamağa geçin. Sağlam adımlar demiştik, değil mi? 🙂

4. Para Harcamaya Başlamadan Önce Hedef Kitlenizi İyi Analiz Edin!
target-market
Çok ama çok önemli bu madde sevgili girişimci. En iyi pilot müşteri kendinizsiniz. Siz olsanız sunacağınız ürünü neden alırdınız? Harcamalara başlamadan önce bu tür sorular ile ürün veya hizmetinizi alacak kişileri araştırın. Sunduğunuz hizmeti kim, neden alsın? Hedef pazarın boyutu nedir? Neden bu ürüne ihtiyaç var? Arz-talep oranı nasıl, nasıl olmasını hedefliyorsunuz?
Bedava erişebileceğiniz bir çok pazar araştırması var. Makaleler, anketler…
Aslına bakarsanız en iyi yolu müşteriyle temas kurmak, onları tanımak.

5. Mal Varlığınızı İyi Hesaplayın Ve İşiniz İçin Hangi Para Türünü Kullanacağınıza Karar Verin.
4916557151_247ae8d57a_z
Mali durumunuzu analiz ettirdikten sonra finansman arayışına başlayın. Kuvvetli ihtimalle ilk yatırımcınız yine kendiniz olacaksınız. Kuracağınız işin türüne göre devletin sağladığı hibe ve desteklerden faydalanmak önceliğiniz olmalı. Çoğu girişimcinin haberinin bile olmadığı bu mükemmel imkânlar maalesef sonradan öğrenildiğinde biraz geç oluyor. Bu yüzden önceliğiniz açık ve güncel destek programlarını araştırmak olsun.

6. Kendi Reklamınızı Kendiniz Yapmaya Başlayın!
Social media Marketing

Kim olduğunuzu ve ne iş yaptığınızı söylemekten çekinmeyin. Artık en ufak bir haber bile sosyal medya araçları üzerinden saniyesinde yayılıyorken siz neden reklamınızı yapmayasınız? Haberleri yaymak için Twitter, Facebook, YouTube ve LinkedIn gibi en etkili platformlara başvurun. Tabi bunu yaparken diğer yöntemlerin önemini de unutmayın. Yüz yüze pazarlama, makaleler, blog siteleri, yerel gazeteler, radyolar vb.
Bu adımları göz önünde bulundurursanız kendi işinizi kurmaya bir adım daha yaklaşmış olacaksınız. Bu yolda yalnız olmadığınızı asla unutmayın! Birçok kişi sizin geçtiğiniz yollardan, kim bilir belki çok daha zorlu koşullardan geçti. Fakat nihai başarıya ulaşanların sayısı azımsanmayacak kadar çok.

Onlardan biri neden siz olmayasınız?

Kobi-Line Haber Merkezi
29.11.2016

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: