Ekonomik Krizden Sıyrılmanın Yolları

Dibe vurduğunuz an yükselmek için ivme kazanırsınız.
Herkes dalgalı denizler için biçilmiş bir kaftan olamaz. Bu normaldir. Ancak öyle kişiler vardır ki, yaşadıkları tüm zorlu süreçlerin üstesinden gelmeyi şaşırtıcı bir şekilde başarır. Şu an için konuşursak, ülkemiz için bu zorlu süreçlerden en günceli; kapıda olan ekonomik kriz

Başarılı girişimciler karşılaştıkları tüm zorluklar silsilesini avantaja çevirenlerdir. Karşılaştıkları her engeli güçlenmek için bir fırsat olarak görürler. Başkaları panik haline kapılıp ciddi zararlara girerken onlar sakinliğini korur, serinkanlılıkla en doğru çözüm yolunu arayarak bu işi avantaja çevirir. Bu duruma kanıt olarak Intel’in eski Ceo’su Andy Grove’un bir sözü vardır.

”Krizler, kötü şirketleri batırır. İyi şirketler, krizleri atlatır. Büyük şirketler ise krizler sayesinde gelişirler.”

  1. Felaket Tellallarına Kulakları Tıkayın.
    1

John D. Rockefeller, iş hayatına başlayalı daha iki yıl bile olmamışken 1857 yılında yaşanan ekonomik krizin içinde buldu kendini. Yüzleşmek zorunda kaldığı zorlu süreç karşısında bunalıma girebilir ve kitlenebilirdi. Fakat çevresindeki diğer insanlar gibi söz konusu ekonomik kargaşaya şikayet edip kaderine yakınmak yerine, olaylara onlardan daha farklı bir şekilde bakmayı tercih etti. Olan biteni, piyasada tecrübe kazanmak ve yeni şeyler öğrenmek adına bir fırsat gözüyle gördü. Ve nihayetinde Rockefeller krizin ilk 20 senesini kapsayan süreçte, petrol pazarının yüzde 90’ını tek başına ele geçirdi.

Günümüz girişimcilerinin de maalesef sıkıntılı günler yaşadığı bu zamanda ön yargılarınızın algılarınızı ele geçirmesine göz yummak yerine, LinkedIn ve Microsoft gibi ekonomik krizin tam ortasında kurulan şirketleri idol alabilirsiniz. Çevremizdeki felaket tellallarına algılarınızı kapatıp Rockefeller’ in yaptığı gibi baskı altında bile serinkanlılığınızı koruyarak krizden doğacak bir çok fırsatı yakalayabilirsiniz.

  1. Kendinize İnanın Ve Odaklanın.
    2.jpg

Steve Jobs, üretilen ilk iPhone için özel yapım bir cam sipariş ettiğinde üreticiler teslim tarihi öğrendikleri an bu işin imkansız olduğunu Jobs’a anlatmaya çalıştılar. Fakat Jobs’un inancı tamdı. “Korkmayın, bunu başarabilirsiniz. Üzerine biraz kafa yorun. Bunu yapabilirsiniz.” dedi ve gerçekten de çok kısa bir zaman diliminde üreticiler tesislerini cam yapımına uygun olacak şekilde yeniden tasarladılar ve altı ay içinde ilk parti telefonlara yetecek kadar cam üretimi yapmayı başardılar.
Jobs’un kararlılığı ve ısrarcılığı, üreticileri mümkün olanın ötesine erişmeye itmişti.

    3.İleri Görüşlü Olmak Her Zaman İşe Yarar.
32

Harvard Business Review ve Fortune 500 kuruluşlarının oldukça popüler bir tekniği vardır. Ölüm Anı! Psikolog Gary Klein’in geliştirdiği bu teknik bir nevi ilerde yaşanacak olan ekonomik depremlere karşın bir tatbikat deneyi. Yaptığımız planlarla işleyen süreç ve gelişen şartlar maalesef her zaman uyumlu olmayabiliyor. Fakat ileri görüşlü girişimcilerin zamanında uyguladığı gibi ters gidecek önemli olayların ön provasını önceden yaparak gafil av durumuna düşüp krize teslim olmaktan kurtulabilirsiniz. Bu yöntem, rakiplerinizi başına geleceği bu kritik olayları hiç akıllarına bile getirmedikleri için bocalamalarını ve sizin ön plana çıkmanızı sağlayacaktır.

  1. Kader Suçlayıcılarından Olmayın. Siz Şanslı Birisiniz!edison.jpg

1914 yılının Aralık ayında çıkan yangında, Thomas Edison’ un bir ömür boyu üzerinde çalıştığı şeyler alevlerin arasında kaldı. Onu sakin bir biçimde yangını izlerken buldular. Ateşin ışığı yüzüne vurmuştu, beyaz saçları rüzgarda uçuşuyordu. 67 yaşındaydı, artık genç bir adam değildi ve her şeyini alevler yutuyordu. Ertesi sabah Edison yangından geride kalanlara baktı ve şöyle dedi:
 “Felaketlere değer biçilemez. Bütün hatalarımız yanıp kül oldu. Artık sıfırdan başlayabiliriz.”
Yangından 3 hafta sonra Edison ilk fonografını yapmayı başardı. Siz de girişimciler olarak kendi hayatınızda bir yatırımcınızı yahut en iyi personelinizin aniden şirketten ayrılması durumunda Edison’un bu asil hareketinizi kendinize entegre edebilirsiniz.

Şikayetlerle, göz yaşı dökmekle ve yakınmakla bir yerlere gelemeyiz. Her zaman ilk günkü heyecanımızı tutkumuzu ve özellikler sabrımızı muhafaza etmeliyiz.  Bu mükemmel insanların hepsi sadece bir girişimci olarak değil, bir lider olarak hafızalarımıza kazındılar. Ve uyguladıkları stratejiler belliydi. Sabır, sebat azim… Siz de ülkemizde yaşanmakta olan bu sıkıntılı süreçte onlardan ilham alabilirsiniz.

Engeller aşılmak içindir, acınmak için değil.

Kobi-Line Haber Merkezi
09.12.2016

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: