Bankacılık Sektöründe Büyük Reform!

Avrupa Birliği (AB) Ekonomik ve Mali İşler Konseyi (ECOFIN), bankacılık sektöründeki 1 milyon Euro sorunlu kredilerin azaltılması için ortak eylem planını onayladı. AB üyesi 28 ülkenin maliye bakanları ECOFIN toplantısı için Brüksel’de buluştu. Toplantı bitiminde açıklamalarda bulunan AB Dönem Başkanı Estonya’nın Maliye Bakanı Toomas Töniste, bakanların sorunlu krediler konusunu masaya yatırdıklarını ve buna yönelik eylem planına onay verdiklerini ifade etti.

Sorunlu kredilere yönelik tüm AB üyesi ülkelerin ortak bir çalışma yapması gerektiğine dikkati çeken Toomas Töniste, “Şimdiye kadar sorunlu krediler konusunda çözüm ülkeler boyutunda gerçekleşti. Bu kaynakları serbest bırakarak mali sistemimizi daha dayanıklı hale getirmeli ve gelecekte bu sorunun tekrar yaşanmasını engellemeliyiz,” diye açıklamada bulundu. Toomas Töniste, sorunlu krediler konusunu, yapılacak diğer ECOFIN toplantılarında konuşulacağını belirtti.

Açıklanan eylem planında, AB’de toplam sorunlu kredilerin oranının yüksek seviyelerde olduğunu vurgulayarak, sorunlu kredilerin azalmasını sağlamak üzere bankaların denetimi, iflas ve borç tahsilatı konularında reform yapılması, bu krediler için ikincil piyasalar geliştirilmesi ve bankacılık sektörünün yeniden yapılandırılması konularına dikkat çekti.

AB Konsey çalışmalarına göre, 2016 sonu itibariyle AB’de toplam 1milyon Euro civarında sorunlu kredi bulunuyor. Bu krediler, AB milli gelirinin yüzde 6,7’sini ve bankacılık toplam kredilerinin % 5,1’ini oluşturuyor. Sorunlu kredilerin ilave maliyetleri nedeniyle bankacılık karlılığının gerileyebileceği, verimsiz varlıklara bağlanmış sermayenin ekonomiyi olumsuz yönde etkileyebileceği öngörülüyor.

Kobi-Line Haber Merkezi
www.kobi-line.com

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: